1 milyar 54 milyon dolarlık imza

Doğan Holding, Petrol Ofisi'nin (PO) yüzde 34'ünü peşin 1 milyar 54 milyon dolara Avusturyalı OMV'ye sattı. PO, Türkiye'de bir rafineri yatırımı, ayrıca Ortadoğu ile Kafkaslar'da arama ve dağıtım konusunda yoğunlaşacak. Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan, "Petrol Ofisi büyük oyuncu olacak" dedi.

VİYANA/İSTANBUL - Medya ve enerjiye odaklanan Doğan Holding, Petrol Ofisi'nin (PO) dağıtımdaki varlığını rafineri ve arama gibi faaliyetlerle güçlendirmek için yüzde 34 hissesini Avusturyalı OMV'ye satma konusunda anlaştı.
Doğan Holding, bu hisselerin 1 milyar 54 milyon dolar peşin bedelle satılacağını ayrıca Petrol Ofisi ve OMV'nin Türkiye'de bir rafineri yatırımının yanı sıra Ortadoğu ve Kafkaslar'da arama, üretim ve dağıtımda işbirliği yapacaklarını açıkladı. Açıklamaya göre, Petrol Ofisi'nin yeni yönetim kurulunda başkan Doğan Holding'den, başkan yardımcısı OMV'den olacak.
Yüzde 19 primli satıldı
OMV Petrol Ofisi'ne piyasa değerinin 670 milyon YTL üzerinde fiyat ödüyor. PO'nun yüzde 34'üne 1 milyar 54 milyon dolar veren OMV, ödenmiş sermayesi 417.45 milyon YTL olan şirket için hisse başına 9.95 YTL teklif etti. PO ise dün İMKB'de 8.35 YTL'den işlem gördü. Dolayısıyla OMV İMKB'nin yüzde 18-19 üzerinde fiyattan PO hissesi almış oldu. OMV'nin verdiği fiyat üzerinden PO'nun piyasa değeri 3.1 milyar dolara (4.15 milyar YTL) denk geliyor. Borsadaki hisse fiyatı üzerinden şirketin piyasa değeri ise 3.48 milyar YTL.
Satışın ardından Doğan Holding'in PO'daki payı yüzde 86.7' den, 52.7'ye inecek. Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Tufan Darbaz, geçtiğimiz haftalarda verdiği demeçte, Petrol Ofisi'nin halka açıklık oranını yüzde 13,2'den yüzde 20'nin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini açıklamıştı.
Yönetimde eşitlik olacak
Doğan Grubu açıklamasında, "Doğan Holding ve OMV, şirketin faaliyetlerini eşit ortaklar olarak beraber yürütecek. PO Yönetim Kurulu'nda sekiz üye olacak ve bunlardan dördü OMV, dördü Doğan Holding'ce atanacak" denildi.
Darbaz, Doğan Grubu'nun vizyonunun, Petrol Ofisi'ni petrol ve gaz arama, üretim ve rafinasyonunu da içine alacak şekilde uluslararası boyuta taşımak olarak belirlendiğini kaydetti. Darbaz, bu ortaklıktaki asli amacın finansman yaratmak değil, petrol işinde lider bir ortakla daha büyük projelere imza atmak olduğunu belirtti.
OMV'nin Orta Avrupa'daki lider pozisyonuna ve petrol üretimi ile rafineri konusundaki birikimine de dikkat çeken Darbaz, bu ortaklığın Petrol Ofisi'nin enerji piyasasında uluslararası ve önemli oyuncu olmasını sağlayacağını ifade etti.
PO'nun Türkiye'de petrol dağıtımındaki liderliğini pekiştirdiğini belirten Darbaz, öte yandan Türkiye'de bir rafineri kurulması ve Kafkaslar ve Türkiye'ye komşu doğal kaynak zengini ülkelerde petrol ve gaz arama ve çıkartma, rafineri ve dağıtımını yaparak bölgede lider konuma gelmesi için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.
Darbaz, bu anlaşma ile petrol ve gaz konusunda Türkiye'nin sınıf atlayacağını Doğan Grubu'nun ise bölgede büyük bir enerji oyuncusu olma iddiasında önemli yol kat ettiğini belirtti. Açıklamada ise bu işlemin yetkili organlarca yılın ikinci çeyreğinde onaylanmasının beklendiği vurgulandı.
OMV Başkanı Wolfgang Ruttenstorfer ise "Türkiye pazarına girmek, OMV'nin Avrupa'nın büyüyen kuşağındaki önde gelen konumunu daha da genişletme yönündeki 2010 yılı stratejisine tamamen uygundur" dedi.
3 bin 631 benzin istasyonu ve bin çalışanı olan PO yüzde 38 pazar payı ve 8.1 milyon ton ürün satışıyla Türkiye'deki rafine petrol ürünü pazarında lider konumda. 2004 itibarıyla 9.88 milyar avro grup satışı, 6 bin 475 kişilik işgücü ve 10 milyar avro piyasa değeri olan OMV ise, merkezi Avrupa'nın en büyük petrol ve gaz grubu. OMV'nin şu anda 13 ülkede 2 bin 375'ten fazla gaz istasyonu bulunuyor.