İBB tuvalete girdi!

İBB tuvalete girdi!
İBB tuvalete girdi!

Topbaş, İstanbul un değişen silueti ve Taksim projeleri ile ilgili de bilgi verdi

İstanbul'daki tüm tuvaletleri artık İBB işletecek. Belediye ayrıca, mobil tuvaletler de kurarak bunları organizasyonlara kiralayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’daki tüm tuvaletlerin işletme hakkını alacak. İBB Başkanı Kadir Topbaş, Sağlık AŞ aracılığıyla işletme haklarının yanı sıra belediyenin yeni mobil tuvaletler de kurarak festival, konser gibi organizasyonlara kiralayacaklarını belirtti.
Kadir Topbaş, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından Sütlüce Tanıtım Merkezi’nde düzenlenen toplantıda ekonomi basını ile bir araya gelerek, yapılan yatırımları anlattı. Toplantıda “tuvalet projesi” ile ilgili açıklamalarda bulunan Topbaş, bütün sahil bandı, piknik alanlarında, ormanlarda hafta sonu mobil tuvalet kuracaklarını ve pazar akşamı ya da pazartesi sabahı toplayacaklarını söyledi. Topbaş, maç yoğunluğu olan yerler ve semt pazarlarına da mobil tuvalet koyulacağını ve bunların istenen yerlere kiralanabileceğini kaydetti.

GYO kurulacak
Topbaş, İBB’nin tüm gayrimenkullerini bir çatı altında toplayarak halka açmayı planladığını belirterek bu konuda SPK’dan gerekli izni aldıklarını ifade etti. Topbaş, “İyi bir rakam olacağına inanıyoruz. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Sizin adınıza bu şehri yöneten olarak kendi değerlerini kendi içinde üretmeye ve değerini arttırmaya çalışıyoruz” dedi.

Topbaş, 2013 yılı sonunda tüm otobüsleri yenilenmiş, klimalı, konforlu ve en yoğun saatlerde bile rahatlıkla binilebilecek hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda İETT’nin 500 otobüsün ihalesini yaptığını, ikinci 500 otobüslük ihalenin de yapılacağını belirten Topbaş, Otobüs AŞ’nin de 1500 otobüs hazırlığı içinde olduğunu, halk otobüslerinin tamamının yenileneceğini ifade etti.

İETT arazi ihalesi yeniden
Levent’te ihalesi iptal edilen İETT arazisinin satışı için yeniden ihaleye çıkacakları haberini veren Topbaş, kayıplarını arsanın satışından elde edeceklerini söyledi. Topbaş, İETT’nin Levent’teki arazisinin satışı konusunun yargıya götürüldüğünü ve davanın kendi lehlerine sonuçlandığını belirterek, şunları kaydetti: “6 yıl sonra yasa bize bu hakkımızı iade etti. Ama para kasaya gelmedi, gecikti. Takriben 300-400 milyon lira faiz ödedik bunlar yüzünden. Bu kente yaptıkları haksızlık. Milletin cebinden bu paralar çıkmak zorunda kaldı. Bunu yapanların yanlarına kâr kaldı. Bir A4 kâğıdına yazdıkları dilekçenin bu kente kaybettirdiğidir bu. Bu parayı zamanında kasamıza alsaydık, bugün ulaşım sistemlerinde çok daha fazla mesafe almış olacaktık. Yeniden ihale açacağız. Hazırlık yapıyoruz. Daha düşük satmayız. Kaybettiklerimizi de almamız lazım.”

Taksim’e ne olacak?
Topbaş, İstanbul’un değişen silueti ve Taksim projeleri ile ilgili de bilgi verdi. Siluetle ilgili İstanbul’un dijital maket çalışmasını yaptırdıklarını belirten Topbaş, 10 ilçeyi kapsayan topografik kodlamalar gerçekleştirildiğini ve bundan sonra sıkıntı ortaya çıkmayacağını söyledi. Topbaş, bu problemin açığa çıktığı proje ile beraber Zeytinburnu hattı üzerinde 9 tane plan yapıldığını ve ortaya çıkan bu siluetin öngörülmediğini ifade ederek, orada yapılacak diğer yapılarla ilgili de çalışma yapıldığını açıkladı. Büyük tepki çeken Taksim’in yayalaştırılması konusunda da, bu çalışmanın Koruma Kurulu’nun değerlendirmesine bağlı olduğunu belirten Topbaş, Gezi Parkı’nın tamamının değil, kısmen kaldırılmasının gerektiğini söyledi. Topbaş, Tarlabaşı’ndan gelen yolun Talimhane’ye geldiğinde yer altına alınmasını ilk etapta ihaleye açacaklarını ifade etti.

Taksilere Call Center gelecek
Topbaş, taksilerle ilgili Call Center çalışması olduğunu ve yakında devreye gireceğini belirterek, eğitimli taksi sürücülerinin iletişim kartları olacağını ve aracına bindiği zaman kartı okutmadan aracını çalıştıramayacağını belirterek, şu bilgileri verdi: “Çalıştırdığı an biz merkezden göreceğiz. Her 3 dakikada bir bize sinyal atacak. Aynı kişi mi? Arkadaşına verip de ‘benim adıma kullan’ diyemeyecek. Ön koltuk arkasına 8 inç ekran koyacağız. Ekranda kent bilgileri olacak, panik halinde merkeze haber verecek. Taksilerde Call Center uygulaması ihale aşamasında.”(radikal)

bigPara.com