IBM'den krizde maliyetleri azaltacak yazılımlar

IBM'in, Lotus yazılımlarıyla ekonomik krizin etkisindeki firmalara maliyetlerini azaltmada yardımcı yazılımlar sunduklarını belirten IBM Yazılım'dan Uffe Sorensen, bu çözümlerle küçük şirketlere de destek olduklarını söyledi

İSTANBUL - IBM Yazılım Grubu Kuzeydoğu Avrupa, Orta Doğu ve Orta-Güney Afrika’da ‘Lotus Collaboration’dan Sorumlu Lotus Mesajlaşma ve İşbirliği Yöneticisi Uffe Sorensen, “Krizde firmalara, maliyetlerini azaltacak yazılım ve çözümleri sunuyoruz” dedi. Basın toplantısında, Lotus profesyonellerinin, 7 Mayıs tarihinde bir araya geleceği ‘Lotusphere Comes To You 2009 İstanbul Konferansı’na konu olacak yazılım ürün ve çözümleri anlatıldı.
Toplantıda konuşan Uffe Sorensen, IBM’in, Lotus yazılımları ile küresel ekonomik krizin etkisindeki firmalara maliyetlerini azaltmalarına yardımcı olacak çözüm ve yazılımları sunduklarını söyledi.
Sorensen, konferansa konu olacak Lotus Foundations, Lotus Symphony, Lotus Complete Collaboration Express Starter Pack ve Lotus Live-SaaS gibi çözümlerin firma giderlerinin azalmasını ve yatırımların doğru yere aktarılmasını sağladığını belirtti.

İki yılda 12 bin müşteri
IBM’in, sadece büyük kuruluşlara değil, küçük şirketlere de destek olduğunu belirten Sorensen, şöyle devam etti: “Günümüzde büyük, küçük fark etmeksizin firmaların elektronik postayollanması, dosyaların merkezi bir yapıda paylaşılması ve değiştirilmesi, korunması gibi konularda yardıma ihtiyacı bulunmaktadır. Lotus Foundations Start bu konuda firmalara yardımcı olmaktadır. Önümüzdeki dönemde işbirliğine ve iletişime özellikle önem veren Lotus, bunun için yazılım paketlerini firmalara sunuyor. Lotus Complete Collaboration Express Starting Pack bu anlamda firmanın sunduğu çözümlerin en önemlilerinin arasında yer alıyor. Binlerce Lotus Domino Sunucu uygulaması sayesinde firmalar düşük maliyetlerle müşteriler, iş arkadaşları ve iş ortakları ile iletişime geçebilmekte, güvenli olarak onlarla kurumsal diyaloglar geliştirebiliyor. Lotus Domino ürünümüz son sekiz çeyrekte 12 bin yeni müşteriye ulaştı.”
Sorensen, IBM’in işbirliklerini, alanında lider olan firmalarla sürdürdüğünü ifade ederek, Black Berry, SAP, Linked in, Skype gibi markalarla çalıştıklarını vurguladı. Günümüzde, ofis yazılımlarının her firmanın temel ihtiyacı olduğunun altını çizen Sorensen, IBM Lotus Symphony adlı ürünlerinin, ücretsiz olarak ofis yazılımlarını, tablolama programlarını ve diğer belgeler için düzenleme uygulamalarını sunduğunu belirtti. IBM Lotus Ürün Yöneticisi Ülkü Ceylan ise, şöyle dedi: “Küresel anlamda etkisini hissettiren ekonomik krizde firmalar harcamalarını minimize ederek çalışma yoluna gidiyor. Bu konuda özellikle Lotus olarak ürünlerimizle şirketlere yardımcı oluyoruz. Lotus’un sadece büyük firmalara değil, dinamik küçük firmalara da destek verdiğini anlatmak ve işbirliğinin önemini vurgulamak adına bu yıl bir kez daha Lotusphere konferansını İstanbul’a taşıdık.” (Radikal)