IBRD'den özelleştirme için ikinci kredi

Türkiye, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (IBRD) 360 milyon avroluk ikinci dilim özelleştirme sosyal destek kredisi sağladı.

ANKARA - Türkiye, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'ndan (IBRD) 360 milyon avroluk ikinci dilim özelleştirme sosyal destek kredisi sağladı. İBRD'nin kredisi, kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesinin olumsuz sosyal ve ekonomik etkilerini azaltmak yoluyla Türkiye'nin özelleştirme programının desteklenmesini amaçlıyor.
Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan milletlerarası antlaşmaya göre, kredinin 338 milyon avroluk bölümü özelleştirme sonucu iş kaybı tazminat ödemelerinde, 14 milyon avroluk bölümü yeniden işe yerleştirme hizmetlerinde, 3.7 milyon avroluk bölümü danışmanlık ve eğitim hizmetlerinde 1.8 milyon avroluk bölümü ücretlerde, 400,000 avroluk bölüm de proje uygulaması için mal alımında kullanılacak. Kredinin 2.1 milyon avroluk bölümü ise 'tahsis edilmeyen' başlığı altında yer alıyor. Projenin 31 Aralık 2008'de tamamlanması bekleniyor.
Türkiye kredi kapsamında her bir faiz dönemi için Libor taban oranı artı Libor toplam marjına eşit bir faiz ödeyecek. İtfa planına göre ilk ödeme 15 Kasım 2009 tarihinde başlayacak ve geri ödeme mayıs ile kasım aylarında olmak üzere her yıl iki eşit taksit halinde yapılacak. Kredinin son geri ödemesi ise 15 Mayıs 2022 tarihinde olacak.