İçişleri Bakanı, saftaki Uyar'ı fark etmemiş

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Yozgat'taki milletvekili cenazesinde aynı safta namaz kıldığı Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın Almanya tarafından uluslararası düzeyde arandığını bilmediğini öne sürdü.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANTALYA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Yozgat'taki milletvekili cenazesinde aynı safta namaz kıldığı Yimpaş Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Uyar'ın Almanya tarafından uluslararası düzeyde arandığını bilmediğini öne sürdü.
2. Güneydoğu Avrupa İçişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı için Antalya'da bulunan Aksu, Radikal'in Yimpaş'la ilgili sorularını yanıtladı. AKP Yozgat Milletvekili İlyas Arslan'ın cenaze namazında Uyar'la saf tutan dört bakandan biri olan Aksu, Uyar'ın arandığını da kendisiyle aynı safta namaz kıldığını da bilmediğini söyledi.
Cenaze günü apar topar Yozgat'a gittiklerini; önce cenaze evine uğradıklarını; sonra da cenaze namazının kılınacağı camiye gittiklerini kaydeden Aksu, "Önce yanlış camiye gitmişiz. Cenaze namazının orada kılınmayacağını öğrenince apar topar cenazenin bulunduğu diğer camiye gittik. Biz gittiğimizde cenaze namazı başlamak üzereydi. Hemen saf tuttuk" dedi.
Uyar'ın da cenazede olduğunu ve kendisiyle aynı safta namaz kıldığını fark etmediğini söyleyen Aksu, "Uyar'ın Almanya tarafından uluslararası düzeyde arandığını biliyor muydunuz" sorusuna ise "Hayır, bilmiyordum. Olaydan sonra öğrendim" yanıtını verdi. Aksu, Almanya'nın Uyar hakkında çıkarttığı difüzyonun, Türk vatandaşı olduğu için Almanya'ya iade edilemeyeceği gerekçesiyle Türkiye'de işleme konulmadığını; dolayısıyla Uyar'ın Türkiye'de aranmadığını anımsattı. Uyar hakkında Türkiye'de çıkarılmış başka bir arama kararı bulunmadığını da sözlerine ekleyen Aksu, Yimpaş'la ilgili Emniyet'in bu konuda hazırladığı raporun da bir yıl önce savcılığa ulaştırıldığını hatırlattı.