İçkide 14.2 milyar dolarlık dev satış

Her sektörde hız kazanan dev şirket birleşmelerine içki sektörü de uzak kalamadı. Financial Times gazetesininhaberine göre Fransa'nın en büyük alkollü içki üreticilerinden Pernod Ricard'ın...

İSTANBUL - Her sektörde hız kazanan dev şirket birleşmelerine içki sektörü de uzak kalamadı. Financial Times gazetesininhaberine göre Fransa'nın en büyük alkollü içki üreticilerinden Pernod Ricard'ın, sektördeki rakiplerinden İngiliz Allied Domecq için getirdiği 7.4 milyar sterlinlik (14.2 milyar dolar) satın alma teklifi İngiliz şirketinin yönetim kurulu tarafından kabul edildi.
Martell konyakları ve Jacob's Creek şarapları gibi markalarla bilinen Pernod, Allied'ı alınca aralarında Ballantine's ve Maker's Mark viskileri, Malibu romu, Stolichnaya votkasının da bulunduğu pek çok ünlü markayı daha portföyüne katacak. Pernod, alım işlemiyle Allied'ın ABD'li içki şirketi Fortune Brands ile ittifakını da devralacağından ABD pazarındaki payını büyük ölçüde artıracak. Allied'ın yönetim kurulu tarafından kabul edildikten sonra hissedarların onayını gerektiren alım kesinlik kazandığında İngiliz şirketi Pernod ile Fortune arasında paylaşılacak. Dünya lideri Diageo'nun kozları ise Smirnoff votka ve Johnnie Walker viskisi.