İçkide önce bandrol, sonra indirim

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, alkollü içkilerde bandrol sistemine geçerek kayıt dışılığı ortadan kaldıracaklarını söyledi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, alkollü içkilerde bandrol sistemine geçerek kayıt dışılığı ortadan kaldıracaklarını söyledi. Unakıtan, "Bu uygulamaya geçtikten sonra vergi oranlarını yeniden masaya yatıracağız" dedi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2007 yılı merkezi yönetim bütçe tasarısının maddelerinin görüşülmesi sırasında konuşan Unakıtan, CHP milletvekillerinin sorusu üzerine vergi konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. Vergi gelirlerinin çok titiz çalışmalarla hesaplandığını anlatan Kemal Unakıtan, şimdiye kadar Maliye Bakanlığı'nın tahminlerinin hep tutturulduğunu söyledi.
'Vergi artışı olmayacak'
2006'da vergi gelirlerinin tahminlerin üzerinde gerçekleştiğini açıklayan Unakıtan, 2007 için hedefledikleri vergi gelirini de tutturacaklarını kaydetti. Unakıtan, yeni yılda vergilerde artışa gidilmeyeceğini de söyledi. Unakıtan, stopaj ve banka sigorta muamelesi vergisinde de artış olmayacağını ifade ederek, "Bankaların aracılık maliyetleriyle ilgili vergilerin bazılarını düşüreceğiz, çok küçük olan bazılarını tamamen kaldıracağız. Çünkü, bankacılığı rekabete açmak istiyoruz. Kredi kullananların da maliyetleri düşüreceğiz" diye konuştu.
Kemal Unakıtan, tütün ve alkollü içeceklerle ilgili bir soruyu yanıtlarken de, "Vergiler artmayacak ama şunu söyleyeyim sigara sağlığa zararlıdır. AB ülkelerinde sigaradaki vergi yükü bizden fazladır" dedi. Alkollü içkilerdeki kayıt dışılık oranının, 'tahammül edilemez' boyutlara ulaştığını kaydeden Unakıtan, "Şu sıralarda bunlara elektronik ortamda bandrol getireceğiz. Kayıt dışılık ortadan kalkınca da vergi oranlarını yeniden masaya yatıracağız" diye konuştu. Unakıtan, bu konulardaki çalışmaları sürdürdüklerini aktardı.
Enflasyon farkı yüzde 2.8
Merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısını görüşen Plan Bütçe Komisyonu'nda CHP'li komisyon üyeleri Unakıtan'a, 'Vergi artmayacak diyorsunuz, zam yapıyorsunuz' diyerek tepki gösterdi.
Unakıtan memur maaşlarına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Bu yıl ocak ayında da çalışanlara enflasyon farkı vereceğiz. Bu fark tahminen yüzde 2.8 olarak maaşlara yansıyacak. Enflasyon farkıyla 2007'de memurların ortalama maaşı 1091 YTL olacak" dedi.

* * * * * * * * * *
Yüksek fatura emzirme yardımında geri adım attırdı
Halen altı aylık süre için toplam 50 YTL olan emzirme yardımını Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (SSGSSK) ile 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli olmak üzere bin 68 YTL'ye çıkaran hükümet, gelecek faturanın yüksekliğini görünce uygulamadan geri adım attı.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2007 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu tasarısının maddelerinin görüşmeleri sırasında kabul edilen önergeyle 1 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecek SSGSSK'nın bazı maddelerinde değişiklik yapıldı. Emzirme yardımı yerine, sigortalıların yeni doğan bebekleri için aylık 54 YTL'den 6 ayda toplam 324 YTL yardım yapılacak. Ayakta tedavi ve diş muayenelerinde gelecek yıldan itibaren alınması öngörülen 2 YTL'lik katkı payının, sevk zincirine uymadan doğrudan üniversite hastanelerine gidenler için 5 katına kadar artırılması konusunda da Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yetki verildi.
'Hazine'ye ağır yük getirecekti'
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, emzirme yardımının bir anda yirmi kat artırılmasının SGK'ya, dolayısıyla da Hazine'ye çok ağır bir yük getireceğinin hesaplandığını söyledi. SGK Başkanvekili Birol Aydemir de muayene katkı paylarına ilişkin değişikliği anlatırken, yeni uygulamaya girecek Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminin başarısının aile hekimliğinden başlayan hasta sevk zincirine uyulmasına bağlı olduğunu vurguladı.
Katkı payı hastanede verilecek
Yeni düzenlemeyle SGK'nın ilk basamak olan sağlık ocağına gidenlerden katkı payı alınmamasını, sağlık ocağını atlayarak doğrudan üniversite hastanesine gidenlerden ise 7-10 YTL arasında katkı payı alınmasını planladığı öğrenildi. Bu arada yüksek ücret alan devlet memurlarının tüm kazançlarının prim matrahına dahil edilmesi uygulamasından da geri adım atıldı. Prim matrahının hesabında, maaşa ek olarak ödenen diğer gelirlerin en yüksek devlet memuru aylığının iki katını aşan kısmı dikkate alınmayacak.

* * * * * * * * * *
Aracılık maliyeti sıfırlanacak
Avrupa Birliği ülkelerine yönelik ziyaretlerini Çek Cumhuriyeti'yle sürdüren Devlet Bakanı Ali Babacan, Türk finans sisteminin uluslararası alanda cazip hale getirilmesi için bankacılıkta aracılık maliyetlerinin azaltılacağını söyledi. Babacan, hedeflerini maliyetlerin 2009'a kadar sıfırlanması olarak açıkladı. Babacan, yüzde 5 banka ve sigorta muameleleri vergisinin 2007 gelirlerinin beklenenin üstünde olması halinde hemen indirileceğini vurguladı.
Mektuba da eklendi
Ali Babacan, bu konuda son niyet mektubuna da hükümler eklendiğini anlattı. Yüzde 3'lük Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun cari açığın kontrolünde önemli olduğunu vurgulayan Babacan, bu alandaki indirimin 2008 ve sonrasında gündeme geleceğini belirtti. Babacan, kurumlar ve gelir vergisi oranlarının da ilelebet bugünkü seviyede kalmayacağını, bütçe imkânları doğrultusunda yeniden değerlendirileceğini söyledi. Devlet Bakanı Babacan, reel sektörün borçlarının risk oluşturacak seviyeye ulaştığı yorumlarına katılmadığını belirtti ve "Ekonomi büyüdükçe şirketler de daha büyük rakamları çevirebilecek noktaya geliyor" dedi. Babacan, İstanbul'u uluslararası finans merkezi yapma hedefleri doğrultusunda kamu bankaları, BDDK ve SPK'nın taşınacağını söyledi. Babacan, Merkez Bankası'nın da İstanbul'a taşınması gerektiği görüşünü yineledi. Babacan, IMF-Dünya Bankası 2009 yıllık toplantılarına ev sahipliği yapacak olan İstanbul'a yeni bir konferans merkezi yapılacağını da söyledi.