İçkideki vergiye AB de karıştı

Hükümet ile içki üreticileri arasındaki vergi tartışmasına Avrupa İçki Üreticileri Birliği de (CEPS) katıldı. CEPS yaptığı yazılı açıklamada hükümetin, Türkiye'de alkollü içkilere uygulanan vergi oranlarının Avrupa Birliği...

İSTANBUL - Hükümet ile içki üreticileri arasındaki vergi tartışmasına Avrupa İçki Üreticileri Birliği de (CEPS) katıldı. CEPS yaptığı yazılı açıklamada hükümetin, Türkiye'de alkollü içkilere uygulanan vergi oranlarının Avrupa Birliği ülkelerinde uygulanan oranlardan düşük olduğuna dair açıklamalarını şaşkınlık ve kaygıyla karşıladığını belirtti. Açıklamada Türkiye'de alkollü içkilere uygulanan vergilerin Avrupa ülkelerine göre çok yüksek olduğu belirtilerek 'Türkiye ayrıca Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olarak farklı içki kategorilerine farklı oranlarda vergi uygulamaktadır' denildi.
Avrupa İçki Üreticileri Birliği mevcut uygulamanın Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğunun altını çizerek, Türk hükümetinden uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve alkollü içkilere uygulanan vergi sisteminin değiştirilmesi yönünde acil önlem alınması çağrısı yaptı.
'Değiştirin' çağrısı
Avrupa Komisyonu da Türkiye'nin mevcut vergi sistemini değiştirmesi yönünde çağrı yaptı. CEPS Türkiye Raportörü Nick Soper, Türkiye'nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan taahhütlerini yerine getirmesini ve daha fazla gecikmeden makul vergi oranları uygulanması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Türkiye'deki alkollü içki vergi oranları Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında çok yüksektir. Yüksek vergi oranlarının tüketici, hükümet ve sektörün çıkarlarına aykırı olduğu aşikârdır. Türkiye uluslararası kurallara uygun olarak vergi sistemini ne kadar hızlı olarak değiştirirse, herkesin menfaatine uygun bir pazar yapısı da bir o kadar hızlı olarak ortaya çıkacaktır."