İdam tartışması yersiz

İdam tartışması yersiz
İdam tartışması yersiz
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Batı'nın parçası olan Türkiye'de idam cezasının tartışılmasının yersiz olduğunu açıkladı.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

Van’da depremin üzerinden bir yıl geçti. Depremde ölenler arasında 76’sı öğretmendi. Koç Holding, depremin hemen ikinci günü CEO Turgay Durak’ın başında bulunduğu bir ekiple Van’a elini uzattı.
Kalıcı yatırım arayışına giren Koç, zor koşullarda görev yapan öğretmenleri seçti. Vehbi Koç Vakfı’nın girişimiyle geçen yıl başlayan 128 öğretmen lojmanı bitirilerek Milli Eğitim Bakanlığı ’na teslim edildi.
Lojmanları görmek için birlikte gittiğimiz Van’da Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding CEO’su Turgay Durak ve Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Türkiye gündemine ilişkin bir de sohbet toplantısı düzenlendiler.
Mustafa Koç, ekonomi ve gruba ilişkin soruların yanı sıra Türkiye’nin gündeminde ilk sıraya yerleşen “siyasi” tartışmaları da değerlendirdi. Ölüm oruçları ve idam tartışmalarının Avrupa Birliği sürecini sekteye uğratıp uğratmadığına ilişkin bir soruya soruya Koç’un yanıtı şöyle oldu:
“Söylediğiniz gibi Avrupa Birliği süreci sekteye uğramış gibi görünse de sürecin devam etmesi lazım. Kim ne derse desin biz Batı’nın bir parçasıyız. Elbette ölüm oruçları konusunda kimse böyle olsun istemez. Avrupa Birliği’ne aday bir ülke olarak bu dönemde idam cezasının tartışılması bile yersiz geliyor. Ama herkesin görüşü kendine göredir.”
Koç, çeşitli konulardaki soruları ise şöyle yanıtladı:

AVRUPA’DA OTOMOTİVİN DURUMU KÖTÜ: Avrupa’da durum hâlâ çok kötü. Özellikle İtalya, Fransa, İspanya gibi pazarlarda durum iyi değil. Belli bir zaman sonra toparlanacak tabii. Ama İtalya’nın otomotiv pazarı ticari vasıtada bu yıl yüzde 30 küçülmüş.

FORD, OTOMOBİL ÜRETMEZ: Süren yatırımlarımız var. Önümüzdeki 4-5 sene içerisinde kriz biterken çok güzel bir örtüşme olacak. Otosan yatırımları belli bir raya girdi. Fiat tarafında birtakım belirsizlikler var. Şu anda Tofaş’ın durumu fevkalade iyi.

AFRİKA PAZARI ÖNEMLİ: Güney Afrika’da Defy ortaklığı gayet iyi gidiyor. Yaklaşık pazarın yüzde 45’ine hâkimler. Teknoloji hayati önem taşıyor. Aksi takdirde Çin ya da Kore’den almak zorundaydılar. İnanılmaz fiyat kıran firmalar var. Bizim orada yapmamız gereken iş, hinterlandındaki Namibya, Mozambik, Tanzanya gibi büyüyen pazarlara uzanmak. Avrupa çok önemli ancak pazar çeşitlendirmesi açısından Güney Afrika önem arz ediyor.

İRAN’DA SIKINTI SÜRÜYOR: İran’da biliyorsunuz ilk başta yaklaşık 9 milyon ton işlenmemiş mal alıp, kendilerine işlenmiş mal satıyorduk. Daha sonra ABD işlenmiş mal satılamayacağını ortaya koydu. Dolayısıyla ilk adım onu kestik. İkinci adımda da her yıl alımı yüzde 20 azaltacaksınız taahhüdü istediler. Buna da maalesef uymak durumundayız.

2013’TE BÜYÜME YÜZDE 4.5: 2013’ün daha iyi bir yıl olmasını ümit ediyoruz. Türkiye’nin notunun yükseltilmiş olması yatırım hacmini arttıracak. Psikolojik olarak bu durum iyi olacak diyebilirim. Hakikatte ne kadar bu dereceler geçerli ondan emin değilim. İnşallah Moody’s ve S&P de buna eklenir. 2013’te Türkiye için öngördüğümüz büyüme rakamı yüzde 4.5-5. Koç’ta ise hedef yüzde 9.

GAZ-FREN AYARINI İYİ BULMAK LAZIM: Türkiye enerji bağımlılığı olan bir ülke. Çok fazla gaza bastığınız zaman açık giderek artıyor. Bunun ayarını çok iyi bulmak lazım. Her yıl yüzde 10 büyüyemeyiz. Makas çok daha fazla açılır. O bakımdan hükümetin ekonomiyi bir nebze soğutma kararlarını doğru buluyorum. Diğer taraftan da istihdam yaratma bakımından yüzde 5’in altında büyüme Türkiye için sağlıklı değil.

KOMŞULARLA İLİŞKİ DÜZELSİN: Türkiye’nin önünün açılması için tabii en önemli konu komşularla ilişkilerimizin daha sağlıklı bir platforma oturması. Politik olarak bu çok önemli. İkincisi de biraz evvel söylediğim gibi orta ve uzun vadede bu sanayi üretim yapısının değişmesi. Katma değeri yüksek ürün ve hizmetleri arttırmamız önemli.


Muharrem Yılmaz ‘Yes Man’ olmaz
Muharrem Yılmaz Bey, arkadaşım. İşinde gayet iyi, firması Sütaş çok büyük aşamalar kaydetti. Çok özveriyle çalışıyor. İnsan ilişkileri de çok iyi. Seçildiğinde hep birlikte göreceğiz. Ama size kesinlikle inanmadığı bir konuya ‘Yes man’ (evet) diyen bir kişi olmayacağını da söyleyebilirim. Tanıdığım kadarıyla öyle bir karaktere sahip değil.


Otomotivde ABD kurtarıcı oldu Hükümetin getirdiği son teşvik yasası sonrasında Koç Holding’in Van’ın da içinde bulunduğu 6. bölgeye yatırım düşünüp düşünmediği sorusunu ise CEO Turgay Durak, “Şu anda yatırım planımız yok. Ama bayi ağımız büyüyor” diye yanıtladı. Cenk Çimen ise Ford Otosan’ın Avrupa’daki krizden fazla etkilenmediğini belirterek, “Çünkü Otosan en büyük ihracatını ABD’ye yapıyor. ABD pazarında Avrupa’nın tam tersine bir tablo var” dedi.

bigPara.com