'İddaa' hükümete kaynak oluyor

Yurtdışına aktarılan yıllık 600 milyon dolar tutarındaki parayı ülke ekonomisine aktarmak amacıyla yurtiçinde oynanmasına karar verilen iddaaa adlı oyun hükümete önemli bir gelir kaynağı oldu.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Yurtdışına aktarılan yıllık 600 milyon dolar tutarındaki parayı ülke ekonomisine aktarmak amacıyla yurtiçinde oynanmasına karar verilen iddaaa adlı oyun hükümete önemli bir gelir kaynağı oldu. 'İddaa' oyunundan Hazine'nin 34 trilyon 331 milyar, kamu kurumlarının toplam 1 trilyon 993 milyar TL kazandığı açıklandı.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, DYP Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir'in 'İddaa ile ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı. Şahin, yasadışı pazar aracılığıyla yurtdışına aktarılan yıllık 600 milyon dolar mali kaynağın ülke ekonomisine yönlendirilmesi ve sektörün denetiminin sağlanması amacıyla 'İddaa' adlı oyunun 17 Nisan'dan itibaren yurt çapında oynatılmaya başlandığını vurguladı. Şahin, "İddaa'nın başladığı tarihten günümüze kadar KDV, şans oyunları vergisi olarak Hazine'ye 34.33 trilyon, Kamuya 1.99 trilyon TL kaynak aktarıldı. Aynı şekilde futbol klüplerine 15 trilyon TL ödenmiştir. Ayrıca bugüne kadar yarım kalan spor tesislerinin tamamlanması, başarılı sporcu ve antrenörlerimize çeşitli spor organizasyonları ve spor kuruluşlarına da toplam 7 trilyon 297.52 milyar TL kaynak yaratılmıştır." Şahin, 'İddaa'nın 44 yıldır ülke gündeminde olan 'Spor Toto' oyununun farklı bir versiyonu olduğunu kaydetti.
Aslan payı at yarışının
Türkiye'de oynatılan şans oyunlarının pazar paylarının 2004 yılında Jokey Kulübü için yüzde 53, Milli Piyango İdaresi için yüzde 40, Spor Toto için yüzde 7 olduğunu açıklayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, spor toto oyunlarına ilginin sanıldığı kadar büyük olmadığını da söyledi. Şahin, "Diğer şans oyunlarından farkı bulunmayan 'İddaa' ile ilgili yersiz ve yanlı eleştirilerin kaynağının 'iddaa'nın resmi olarak başlamasıyla mali yönden zarar gören yasadışı bahis merkezleri olduğu düşünülmektedir" dedi.