İddaa'nın Yunanlı ortağı Kokkalis'in gözü Piyango'da

Hem sahip olduğu şirketler hem de bizzat kendisinin 10 yıldır Türk işadamları ile açık bir diyalog içinde olduğunu söyleyen Yunanistan'ın Sabancı'sı Sokratis Kokkalis, Türk ve Yunanlı işadamlarına önümüzdeki dönem daha çok ortak girişim, daha çok ortaklık çağrısı yaptı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Hem sahip olduğu şirketler hem de bizzat kendisinin 10 yıldır Türk işadamları ile açık bir diyalog içinde olduğunu söyleyen Yunanistan'ın Sabancı'sı Sokratis Kokkalis, Türk ve Yunanlı işadamlarına önümüzdeki dönem daha çok ortak girişim, daha çok ortaklık çağrısı yaptı.
Kokkalis, Türkiye'nin AB üyesi olmak istemesinin ve bunun için bir süreç başlatmasının tüm dünya için önem taşıdığını vurguladı. Kokkalis, Atina'da düzenlenen ve Türkiye'nin geleceğinin konuşulduğu 'Economist' forumunda "Türkiye farklı bir dinden (Hıristiyan) oluşan ülkeler birliği ile işbirliği yolunu hedef seçen ilk Müslüman ülkedir. Türkiye'nin bu gayreti son dönemlerde sadece felaketler getiren dinler arasındaki çekişmelerin düzelmesine katkıda bulunmaktadır. Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili sorumluluk taşıyanlar bunu ciddi şekilde gözönünde tutmalıdır" dedi.
'Türkiye istikrarı sağladı'
Türkiye'nin yatırım adresi olarak hem piyasa hacmi, hem kalkınma hızı hem de demografik yapısı nedeniyle son derece cazip olduğunu kaydeden Kokkalis, Türkiye'nin Kopehhag Kriterleri'ni yerine getirmeye çalıştığını söyleyerek şöyle konuştu: "Türkiye bu çerçevede ekonomik istikrarı sağladı. Bunun sonucu yabancı sermaye arttı. Telekomünikasyondan, bankacılık, enerji alanına kadar son iki yılda dev özelleştirmeler gerçekleştirdi".
Siyasi ilişkileri kastederek "İş dünyası dışındaki gelişmelerden arınmış yeni bir dinamik oluşturmalıyız" diyen Yunanlı işadamı Kokkalis, satış ihalesi yapıldığında Milli Piyango'ya da aday olacağını açıkladı. Yunanistan'da telekomünikasyon alanında imparatoru kabul edilen, dünyanın çeşitli ülkelerin de de yatırımları bulunan, medya ve spor sektöründe de (üç büyüklerden Olimpiakos'un sahibi) sahibi olan Kokkalis ayrıca, bugüne kadar Türkiye'ye 100 milyon avro civarında yatırım yaptığını söyledi.
Telsim'de opsiyon aldı
Sokratis Kokkalis'e ait olan ve Yunanistan'ın en büyük telekomünikasyon, enformasyon teknolojileri ve elektronik savunma sistem tedarikçisi Intracom geçen yıl sonunda, Türkiye'nin en büyük ikinci GSM operatörü Telsim'e yüzde 10 ortaklık için şirketi satın alan Vodafone'un kendisine opsiyon tanıdığını açıklamıştı.
Açıklamadan sonra Vodafone yetkilileri 'ön görüşmelerin yapıldığını' kabul etmekle birlikte, tamamlanmış anlaşma olmadığını belirtmişti.
Türkiye'de yatırımları var
Sokratis Kokkalis'in hâkim ortak olduğu Intracom ve kardeş şirketi Intralot'un Türkiye'de de yatırımı var. Bunların en bilineni Spor Toto'nun bahis oyunu olan İddaa. Kuruluşunda İddaa'nın yüzde 25 oranındaki hissesinin sahibi olan Intralot geçen yıl aralık ayında şirketin yüzde 20'si için 80 milyon dolar ödeyerek payını yüzde 45'e çıkarmıştı. Sokratis Kokkalis, Türkiye'deki ilk yatırımını ise 2001 yılında bilişim şirketi olan Gantek'in yüzde 20'sini alarak yapmıştı.