İddiaları inceliyoruz

Sanayi Bakanı Coşkun, Coca Cola ve Pepsi'nin şikayetini değerlendirdi: "İhbar kabul edip inceliyoruz. Haksız rekabete izin vermeyiz." CHP konuyu TBMM'ye taşıdı. Ülker'in savunması: "Tesisimiz, grup ihtiyaçlarının sadece yüzde 5'ini karşılar. Pancarın en büyük destekçisi biziz."

ANKARA - Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Coca Cola ve Pepsi firmalarının bakanlığa yaptığı başvuruyu ihbar olarak aldıklarını ve incelediklerini söyledi. Coşkun, "Biz hiçbir kişi, grup için haksız rekabete yol açacak karar almadık' dedi. Tartışmanın, Şeker Kurumu'nun kapatılması ve kurulun görevine devam edememesi nedeniyle ortaya çıkan hukuki boşluktan dolayı sürdüğüne dikkati çeken Coşkun, şöyle konuştu:
"Ülker'in bu konuda yaptığı bir husus varsa, bunları biz ihbar olarak kabul ettik. Arkadaşlar inceliyorlar. Kimse endişelenmesin. Kimseyi kayırmayız, kayrılmasına da fırsat vermeyiz. Tabii onların aralarındaki haklı rekabet dolayısıyla, bazı endişeleri var. O endişelerde haklı olabilirler. Onları inceliyoruz. Ülker'in bize ne herhangi bir müracaatı oldu ne de bakanlık tarafından özel bir izin verilmemiştir."
Pepsi ve CocaCola firmaları önceki gün Ülker'in bakanlıktan izin almadan nişaşta bazlı tatlandırıcı ürettiği, ancak bakanlığın kendi tatlandırıcılarını üretmek için izin verilmesine ilişkin başvurularını reddettiğini duyurmuşlardı.
CHP İzmir Milletvekili Kemal Anadol, TBMM Başkanlığı'na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde "Coca Cola ve Pepsi'ye üretim izni verilmezken, Ülker Grubu'na izin verilmesi ya da faaliyetlerine göz yumulması sizce haksız rekabet değil midir?" diye sordu. Ülker'in rakiplerinin gazetelere ilan verdiğini anımsatan Anadol, Erdoğan'a bunların gerçek olup olmadığını sordu.