IEA: Petrol iki yıl daha düşmez

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, büyük bir sürpriz olmazsa rekor düzeylere yakın seyreden petrol fiyatlarında gelecek 1-2 yıl içinde düşüş beklemediklerini söyledi.

İSTANBUL - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, büyük bir sürpriz olmazsa rekor düzeylere yakın seyreden petrol fiyatlarında gelecek 1-2 yıl içinde düşüş beklemediklerini söyledi. İstanbul'da düzenlenen Enerji Arenası'nda konuşan Fatih Birol, "Önümüzdeki 1-2 yıl içinde çok büyük bir sürpriz olmazsa petrol fiyatlarının mevcut düzeyinden aşağı düşmesini beklemiyoruz" dedi.
Birol'a göre petrol fiyatlarının yüksek olmasının üç temel nedeni var. Birol, son beş yılda özellikle Çin ve Hindistan'ın artan petrol talebi, yedek kapasitelerin tarihin en düşük seviyesine inmesi, buna karşın OECD ülkelerinin rafinaj kapasitesini artırmayacağı olarak sıraladı. İran'ın nükleer programıyla ilgili gerginlik ve Nijerya'daki arz endişeleri ile ABD hafif ham petrolü 21 Nisan'da varil başına 75.35 dolar, Brent ise 74.79 dolarla rekor kırdı. Petrol fiyatları dün varil başına 72 doların biraz altında seyretti.