iElendim

iElendim
iElendim
iPad'lerle kullanıcıların hayatına 'tablet' kavramını kazandıran Apple, 10.6 milyon adet tablet bilgisayarın alınacağı Fatih Projesi'nden elendi. Teknoloji devinin elenmesinin sebebi ise 'mali yetersizlik' olarak açıklanıyor.
Haber: AHMET CAN / Arşivi

Fatih Projesi kapsamında 10.6 milyon adet tableti kapsayan ihaleden Apple elendi. Yerli ve yabancı 9 farklı teknoloji devinin katıldığı ihalenin ikinci fazında Apple ile beraber Mobil-TelElektromed Fatih Projesi’ne veda eden şirket oldu.
Haziran ayında başlatılan ve 10.6 milyon adetli tablet alımı ihalesi için 11 şirket şartname almıştı. Ancak ihaleye Apple, Samsung, Vestel, Casper-Exper-Probil, Apple, Telpa, Mobil-TelElektromed, Microsoft ve Arçelik olmak üzere 9 farklı şirket ikinci fazda yer almıştı. Geçen hafta itibariyle ‘mali yeterlilik’ incelemelerinin yapıldığı ikinci faz tamamlandı. Söz konusu fazda elenen şirketler ise iPad ile tablet bilgisayar kavramını kullanıcıların hayatına sokan Apple ve Ankara merkezli Mobil-TelElektromed oldu. Mali yeterliliğin incelendiği söz konusu fazda, şirketlerin 10.6 milyon adetlik tablet teslimatı kapasitesi ve benzer tecrülerinin bulunup bulunmadığı incelendi.

Yerliler kazandı

2 aydan uzun bir zamandan beri süren incelemeler geçen hafta tamamlandı ve ihalenin üçüncü fazına Samsung, Vestel, Casper-Exper-Probil, Apple, Telpa, Microsoft ve Arçelik ile devam edileceği açıklandı. Cuma gününden itibaren üçüncü faz için görüşmelere başlanacak. Şirketlerin tablet bilgisayar üreticilerinin Fatih Projesi için sundukları modellerin teknik yeterlilikleri ele alınacak. Bundan sonraki süreçte şirketler Ankara’daki temaslarını sürdürecek. Buna ek olarak yapılan hesaplamalara göre 10.6 milyon adet olan tablet bilgisayar ihalesinin toplamda 4 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu belirtiliyor.
Şubatta İstanbul Zorlu Center’daki Apple mağazasının açılışını yapacak Apple CEO’su Tim Cook’un gündem maddesi Fatih Projesi olacaktı. Ajandasında Ankara’da yapacağı resmi temaslara yer veren Cook, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek. Ancak ihaleden ikinci fazda elenen Apple’ın Cook’un gündemini değiştirmesi bekleniyor.
Fatih Projesi kapsamında 15 milyon öğrenciye dağıtılacak tablet bilgisayarlar için daha önce üç kez pilot ihale yapıldı. 8500 tablet bilgisayar ile yapılan ilk ihaleyi General Mobile kazanmıştı. Pilot bölgeler için gerçekleştirilen ve 49 bin adet tablet bilgisayarı kapsayan ikinci ihaleyi ise Vestel kazanmıştı. Son olarak geçen ay düzenlenen 675 binlik tablet ihalesini yine General Mobile kazanmıştı.

bigPara.com