İETT filoya 450 yeni otobüs katıyor

DaimlerChrysler ve İETT arasındaki anlaşma ile İETT, 450 belediye otobüsü aldı. İETT'nin bugüne kadar vermiş olduğu en büyük siparişlerden olan filo, Mercedes Citaro'nun 350 solo ve 100 körüklü modelini içeriyor.

İSTANBUL - DaimlerChrysler ve İETT arasındaki anlaşma ile İETT, 450 belediye otobüsü aldı. İETT'nin bugüne kadar vermiş olduğu en büyük siparişlerden olan filo, Mercedes Citaro'nun 350 solo ve 100 körüklü modelini içeriyor. Bu yıl teslim alınacak otobüslerin değeri 106.6 milyon avro (185 trilyon-185 milyon YTL).
2500 otobüslük filoya sahip olan İETT, bu siparişle filonun beşte birini klimalı araca çevirmiş oldu. Otobüs alımını öngören sözleşmenin imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, araçlar alındıktan sonra 500 adetlik daha sipariş verileceğini söyledi. Günde 4 milyon yolcu taşıyan İETT'nin 50 yılda 12 milyon göç alan İstanbul'da ulaşım zorluğu çekildiğini belirten Topbaş, bu yıl ciddi adımlar atılacağını ifade etti. Topbaş şöyle konuştu:
"Bu siparişten sonra 500 adet daha alınması talimatını verdim. Bu alçak tabanlı otobüslerle engelliler ve yaşlılar sıkıntı yaşamadan yolculuk edebilecek. Ulaşım sadece raylı sistemlerle çözülemez. Bu yıl raylı sistemler, deniz ve kara ulaşımını tek çatı altında toplamak için çalışmalarımız sürüyor."
Üç tane de hediye
DaimlerChrysler'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gibi bir jest istediklerini de söyleyen Topbaş, şirketten üç Mercedes Citaro otobüsün ücretsiz alındığını açıkladı. Toplantıya katılan DaimlerChrysler Otobüs Bölümü Başkanı Wolfgang Diez de tek kalemde 450 otobüslük anlaşmanın önemli olduğunu hatırlattı. Otobüslerin Mannheim'da üretildiğini belirten Diez, "10 yılda büyük gelişme gösteren İstanbul'da bu alımlarla ulaşımda sorun yaşanmayacak" dedi. İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı da otobüs alımının belediyenin kendi kaynaklarıyla yapıldığını, İETT'ye bundan daha fazla yeni araç gerektiğini ifade etti.
Toplantıda söz alan Mercedes Benz Türkiye Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker ise Türkiye'nin dünyanın üçüncü büyük otobüs üreticisi olduğunu belirtti. Becker, Mercedes'in 2002 yılından bu yana yüzde 50'nin üzerinde pazar payı ile pazar lideri olduğunu da sözlerine ekledi.