IFC'den İzgaz'a 50 milyon dolarlık TL kredisi

İSTANBUL - Dünya Bankası kuruluşu Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Türkiye enerji sektörünün özelleşme sürecini desteklemek ve doğalgaz gibi enerji verimliliği sağlayan kaynakların kullanımını teşvik etmek üzere, GDF SUEZ’in doğal gaz dağıtım ve perakende şirketi İzgaz’daki yatırımlarına finansman desteği sağladı.
IFC’den yapılan açıklamaya göre, IFC’nin Türkiye’deki enerji sektörüne sağlamış olduğu 50 milyon dolar eşdeğerindeki Türk Lirası bazlı kredi, şirketin doğalgaz dağıtım şebekesinin genişletilmesinde ve kısa vadeli borç yapılandırılmasında kullanılacak. Bu arada Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın da (EBRD) şirkete 60 milyon avro tutarında kredi sağladığı belirtildi.
İzgaz Genel Müdürü İmad Erdoğan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, büyük finansal kuruluşların İzgaz’a duydukları güveni sergileyen bu kredilerin, Kocaeli ve çevresindeki gaz dağıtımı ile ilgili büyüme planlarını destekleyeceğini kaydetti. IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat ise, İzgaz’a yapılan yatırımların, sanayi ve müşteriler için hem verimlilik hem de maliyet açısından önemli faydalar sağlarken, çevreye de katkıda bulunacağına işaret etti. Mavaddat, günümüz koşullarında, IFC’nin TL bazında kredi vermesinin önemli bir örnek teşkil edeceğini kaydetti. (Radikal)