İflastaki Rover'a kredi desteği

Çin'in Şanghay Otomotiv Sanayi Şirketi'ne (SAIC) satışı gerçekleşmeyince iflas tehlikesiyle yüz yüze gelen İngiliz otomobil üreticisi MG Rover'a kritik destek hükümetten geldi.

LONDRA - Çin'in Şanghay Otomotiv Sanayi Şirketi'ne (SAIC) satışı gerçekleşmeyince iflas tehlikesiyle yüz yüze gelen İngiliz otomobil üreticisi MG Rover'a kritik destek hükümetten geldi. Genel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde binlerce çalışanın işini kaybetmesini istemeyen İngiliz hükümeti, Rover'ın kısa vadeli yükümlülüklerini karşılaması için 6.5 milyon sterlinlik krediyi onayladı.
Krediyle maaşları ödemeyi planlayan ve bir hafta daha nefes alma imkânına kavuşan Rover, SAIC'le yeni bir anlaşmaya varılabilmesi konusunda umudunu koruyor. Rover'ın aylık zararı, 20-25 milyon sterlin (38-47 milyon dolar). Rover kapanırsa tedarikçilerle birlikte 10 bini aşkın kişi işini kaybedecek. Bu durumda İngiltere'deki seçimlerin bir ay öncesinde Blair hükümeti darbe alacak. İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Patricia Hewitt'in SAIC'i ikna etmek için Çin ziyaretine hazırlandığı belirtiliyor.