İflastan kurtuldu 'ilk 500'e girdi

Konya'da faaliyet gösteren Altınapa Un Fabrikası, iflasın eşiğindeyken yapılan yatırımlarla, üç yılda sektörünün en iyisi haline geldi.

KONYA - Konya'da faaliyet gösteren Altınapa Un Fabrikası, iflasın eşiğindeyken yapılan yatırımlarla, üç yılda sektörünün en iyisi haline geldi.
Fabrika sahibi Nurettin Demirpolat, 2001 ekonomik krizinin etkilerinin halen devam ettiği 2002 yılında, iflasın eşiğine gelmiş durumdaki Altınapa Un Fabrikası'nı satın aldıklarını söyledi. Bu sayede un sektörüne de giriş yaptıklarını vurgulayan Demirpolat, "Fabrikanın ederi kadar bir yatırım yaparak yeni bir laboratuvar kurduk. Daha önce birkaç saat çalışan fabrikayı 24 saat çalışır hale getirdik" dedi.
Fabrikanın şu anda günde 500 ton un ürettiğini ve yurtdışına da un sattıklarını vurgulayan Demirpolat, şöyle devam etti: "Irak, yıllık 1 milyon ton una ihtiyaç duyuyor, bunun için açılan ihaleden bir pay alabiliyoruz. Yılda 300 bin ton un ihraç ediyoruz. Bu unu sadece kendi fabrikamızda üretmedik. Konya'da kapasitesinin altında çalışan 60 kadar un fabrikasını da harekete geçirdik. Şu anda bu fabrikalar bizim için fason un üretiyor. "
Nurettin Demirpolat, fabrikalarının üç yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen İstanbul Sanayi Odası'nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'nin en başarılı 500 başarılı firma listesinde 484'üncü olduklarını da ifade etti.