İhale Kurumu'na yeni aday arayışı

Şener Akkaynak'ın ocak ayında emekliye ayrılmasıyla boşalan Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanlığı ataması Cumhurbaşkanı'ndan geri dönerken, bu göreve yeni aday arayışları da hızlandı.

ANKARA - Şener Akkaynak'ın ocak ayında emekliye ayrılmasıyla boşalan Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanlığı ataması Cumhurbaşkanı'ndan geri dönerken, bu göreve yeni aday arayışları da hızlandı.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın önerisiyle müfettiş kökenli danışmanı müfettiş Naci Ağbal'ın Köşk'e giden kararnamesi uzun aradan sonra hükümete, 'ataması uygun bulunmamıştır' yazısıyla geri gönderildi. Kurul 2.5 aydır başkanvekili ile görev yapıyor. Ekonomiyle ilgili bakanların hemen tamamının bir aday gösterdiği KİK için kulislerin yeniden hız kazandığı belirtiliyor. 2003 ortalarında TOBB üyesi İsmail Köksal'ın ayrılmasıyla boşalan üyeliğe bugüne kadar atama yapılmadı. TOBB'un önerdiği adaylar Cumhurbaşkanı Sezer'den vize alamayınca TOBB yeniden aday önermedi. Üyelik boş kaldı. Köksal'ın yerine atanacak üyenin kalan görev süresi ise bir yıl. Yasa, 10 Kurul üyesinden oluşan KİK'te, başkan ve ikinci başkanın görev süreleri 7 yıl. Üyelerin görev süreleri ise 5 yıl olarak öngörüyor.