İhale Kurumu'nda artık özel sektör yok

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bir süredir yolsuzluk tartışmalarının merkezine yerleşen Kamu İhale Kurumu’nda yeni dönem dün itibariyle sessiz sedasız başladı. Hükümetin, dün Resmi Gazete ’de yayımladığı atama kararıyla kurulun görev süresi dolan 8 üyesinin yerine atama yapıldı. Atamaların tamamı hükümet tarafından yapıldı. Böylece TOBB ve TİSK’in kurulda birer üye bulundurma dönemi bitmiş oldu. Kurul başkanlığına da maliye müfettişi kökenli Mahmut Gürses getirildi. 

Müfettiş kökenli başkan
Dün yayınlanan kararname ile Kamu İhale Kurulu’na 8 üyenin ataması hükümet tarafından yapıldı. TOBB ve TİSK adına görev yapan kurul üyeleri görev sürelerinin bitmesi nedeniyle kurul dışında kaldı. Görev süresi devam eden ve Danıştay tarafından önerilen kurul üyesi Erkan Demirtaş kurulda kalırken; onun dışında kalan tüm üyelerin görev süresi tamamlanmış oldu ve yerlerine yeni atamalar yapıldı.
Yeni yapılan atamalarda ikinci başkanlık görevi verilen Kazım Özkan ve üye Ali Kemal Akkoç, kurulda görev yapan isimlerdi ve ikinci kez atamaları gerçekleştirildi. Kurul üyeliğine getirilen Ahmet Özbakır da, kurum başkan yardımcılığı görevinden kurul üyeliğine geçmiş oldu. Başkanlığa getirilen Mahmut Gürses ise maliye müfettişi kökenli.
MASAK Başkan Yardımcılığı da yapan Gürses, yeminli mali müşavirlik yapıyor. Bu isimlerin dışında Mehmet Zek Adlı, Hasan Kocagöz, Hamdi Güliç ve Mehmet Aksoy da Kamu İhale Kurulu’nun yeni üyeleri oldu.

bigPara.com