İhale Yasası AB rotasında değişiyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğindeki ekonomi programının en önemli yapısal reformları arasında yer alan AB kriterlerine göre hazırlanan Kamu İhale Yasası, sekizinci kez değiştirilecek.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Para Fonu (IMF) desteğindeki ekonomi programının en önemli yapısal reformları arasında yer alan AB kriterlerine göre hazırlanan Kamu İhale Yasası, sekizinci kez değiştirilecek.
Ancak, Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hasan Gül, kamuoyundaki 'yasayı delecekler' beklentisinin aksine değişikliklerin AB direktiflerine uygun olacağı mesajını verdi. Yani değişiklikte AKP'den gelen siyasi talep değil AB esas olacak. Gül, kamu ihale sistemindeki eksiklikler ve gelen talepler çerçevesinde başlanılan değişiklik çalışmasının kısa zaman sonra taslak haline getirileceğini söyledi.
Süre 24 gün kısalıyor
Kamunun en çok şikâyet ettiği konuların başında gelen ihale ilan sürecine de değinen Gül, 40 günlük sürecin, ön ilan, elektronik ihale sistemi gibi yeni unsurlarla 24 güne kadar kısalabileceğini, bunun AB direktifine uygun olacağını söyledi. Gül, İhale Yasası'nın sekizinci kez değiştirilmesine getirilen eleştirilere de yanıt verdi. Başkan bu değişimin ortaya çıkan gelişmeler (elektronik ihale v.b gibi), değişen AB direktifleri çerçevesinde 'olağan' olduğuna işaret etti.
Sektörler yasa taslağı nihayet hazır
Kamu şirketlerince işletilen, ancak kamu ihale sistemi içinde hızlı hareket etme fırsatı bulamayan işletmeler içinse ayrı bir ihale sistemi öngören sektörler yasa taslağı nihayet tamamlandı. KİK Başkanı, taslağın Başbakanlığa gönderildiğini söyledi. Tasarı ile enerji, su, telekom, posta ve ulaştırma alanlarındaki şirketler yapım ve alım ihalelerinde rahatlayacak. Kamu şirketlerinin, ekonominin gereklerine göre hareket etmeleri için yapım ve alım işlerinde daha esnek olmaları istenmiş, düzenleme gecikince yasa dışında hareket etmeleri olanağı sağlanmıştı. Gül, düzenlemenin yıl sonuna kadar yasalaştırılmasını ve AB'ye uyumun takvime ve taahhüde bağlanmadan yürürlüğe girmesini hedeflediklerini söyledi.