İhaleden herkes memnun

Erdemir ihalesini, Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun 'OYAK'ın alması, hükümeti, işçiyi işvereni de mutlu etti. Türkiye Maden-İş Sendikası ile Erdemir Madencilik arasındaki toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu...

ANKARA - Erdemir ihalesini, Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun 'OYAK'ın alması, hükümeti, işçiyi işvereni de mutlu etti. Türkiye Maden-İş Sendikası ile Erdemir Madencilik arasındaki toplu iş sözleşmesi imza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, "Bu milli ekonomimiz açısından da, madencilik sektörümüz açısından da önemli bir gelişmedir. İnşallah hem çalışanlarımız, hem işletmeler açısından çok verimli olacaktır" dedi.
Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Recai Berber ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Erdemir'in tarihinde market değeri olarak ulaştığı en yüksek değer, 3.2 milyar dolardır. Bu değer üzerinden de geçmişteki özelleştirmelerin çok daha üzerinde, yüzde 86 primle satılmış oldu. Bu, Erdemir'in son 2-3 yılda sergilediği performans dolayısıyla, gelinen noktayı küçümsemek mümkün değil. 2003 yılı başında şirketin market değeri, sadece 350-400 milyon dolardı. Bugün 6 milyar dolar gibi bir rakamla satılmış oldu. Böyle bakmak lazım. Katılanlar dünya çelik devleriydi. Onların verdiği değerler, gerçek değerlerdi. Son derece uygun bir fiyat olarak değerlendiriyorum. Yerli grup OYAK'ın alması da bizleri ayrıca memnun etmiştir."
Türkiye Maden-İş Genel Başkanı Hasan Hüseyin Kayabaşı da Erdemir özelleştirmesine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye, özelleştirme rüzgârının hızlı estiği bir dönemden geçti ve bugünlere geldi. Sendikalar olarak, özelleştirmeye hep karşı çıktık. 'Altyapısı olmayan bir sistem içinde bizim olmamız mümkün değildir' dedik. O günden bugüne aradan çok zaman geçti ve altyapı, biraz olsun düzenlendi. Erdemir'i OYAK'ın alması bizi memnun etmiştir."