İhaleden sonra: Erdemir'de herkes mutlu

Çalışma Bakanı Başesgioğlu: "Erdemir, milli ekonomi açısından önemli." Maden-İş lideri Kayabaşı: "Özelleştirmeye karşıydık, ama OYAK'ın alması sevindirici." Erdemir yöneticisi Berber: "Fiyat uygun."


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - 2005'in son büyük özelleştirmesi olan Erdemir'de dün gerçek anlamda bir hisse savaşı yaşandı. Erdemir'in salı günü yapılan özelleştirme ihalesinde elenen Arcelor dün portföyünde bulunan 9.3 milyon adet hisseyi bir günde satarken, ihaleyi kazanan Oyak ise şirket hisselerine destek olmaya çalıştı. Ancak grubun yaklaşık 5 milyon lotluk alımı yüklü satışlar karşısında yetersiz kalınca güne yüzde 10 primli başlayan Erdemir günü yüzde 10.56 değer kaybıyla kapattı.
Özelleştirme ihalesinde piyasa değerinin yüzde 85 üzerinde fiyat teklifi gelen Erdemir'in hisseleri dün İMKB'de sürpriz biçimde yüzde 10.56 değer kaybetti. Sabah yüzde 10 prim yaparak 9.90 YTL tavan fiyata ulaşan Erdemir hisseleri hemen ardından gelen yüklü satışlarla inişe geçti. Satışların önemli bölümünün tek bir aracı kurumun yapılması ise dikkat çekti. Bu aracı kurum dün 9 milyon 387 bin lot hisseyi tek başına sattı. Bu tutar Erdemir gibi bir devin yüzde 1.92'sine karşılık geliyor.
Oyak'tan destek alımı
Edinilen bilgiye göre, özelleştirme ihalesine katılan ve elenen Arcelor dün portföyündeki Erdemir hisselerini sattı. Resmi açıklama yapmamasına rağmen Arcelor'da Erdemir'in yüzde 4 oranında hisse var. Dün yapılan 9.3 milyon lot satış ise Erdemir'in yüzde 1.92 hissesine karşılık geliyor.
Özelleştirme ihalesinin hemen ardından Erdemir'in yüzde 2 hissesini bir günde satarak hisselerin günü yüzde 10.56 kayıpla kapatmasına neden olan işleme karşılık ihalede Erdemir'e en yüksek teklifi veren OYAK'tan hisseye destek geldi. Dün OYAK Menkul 3 milyon 717 bin lot alım yaparken, bir aracı kurumun 1 milyon 235 bin lotluk alımı da yine OYAK'ın desteği olarak algılandı. Ancak yüklü satış karşısında bu desteğin yetersiz kaldığı gözlendi.
Bu arada dün Standard&Poor's'un Erdemir'in BB- olan uzun vadeli kredi notunu negatif izlemeye aldığını açıklamasının da satışların derinleşmesine neden olduğu öne sürülüyor.
Erdemir'in piyasa değeri, hissenin İMKB'deki 3 Ekim kapanışı olan 9.00 YTL'ye göre 4.39 milyar YTL (3.2 milyar dolar). İhalede satılan yüzde 46.12 hissenin borsadaki piyasa değeri ise 2.03 milyar YTL'ye (yaklaşık 1.5 milyar dolar) oluyor. Başka deyişle OYAK'ın teklifi borsada oluşan piyasa değerinin yaklaşık yüzde 85 üzerinde bulunuyor.
Mittal: Biz satmadık
Bu arada Mittal Steel temmuzda yaptığı açıklamada Erdemir'in yüzde 8.61 hissesine sahip olduğunu duyurmuştu. Erdemir'de dünkü yüklü satışların ardından Bloomberg ajansına açıklama yapan bir Mittal yetkilisi, satışların Mittal tarafından yapılmadığını belirterek, uzun vadeli yatırımcı olduklarını ve Erdemir hissesi satmadıklarını, satmayı düşünmediklerini söyledi.
TKB'ye 182 milyon YTL gelir
Özelleştirme ihalesinde kamu payının yanı sıra Türkiye Kalkınma Bankası'na (TKB) ait yüzde 3.17 Erdemir hissesi de satışa konu oldu. İhalenin yapıldığı salı günü kasasına taze para gireceği beklentisiyle hisseleri yüzde 16.49 artışla 10.95 YTL'ye ulaşan TKB hisseleri dün kâr satışlarına yenildi. TKB hisseleri günü yüzde 14.16 değer kaybıyla 9.40 YTL'den kapattı. TKB'den yapılan açıklamada, yüzde 3.17'lik Erdemir hissesinin satışı sonrasında TKB'nin kasasına 182.38 milyon YTL gireceği duyuruldu. Banka bunun nasıl değerlendirileceğinin yönetim kurulunca belirleneceğini de açıkladı.