'İhaleyi başında mı bıraktık?'

Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Tüpraş ihalesi sonuçlarını değerlendirirken, "Hayırlı olsun" dedi. Ulusoy, gazetecilerin neden devam etmediniz? sorusuna, "Başında mı bıraktık" cevabını verdi.

ANKARA - Oyak Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, Tüpraş ihalesi sonuçlarını değerlendirirken, "Hayırlı olsun" dedi. Ulusoy, gazetecilerin neden devam etmediniz? sorusuna, "Başında mı bıraktık" cevabını verdi. Katılmayı öngördükleri Erdemir ihalesi için bir açıklama yapmayacaklarını belirten Ulusoy, "Erdemir için bir şey söyleyemem. O günü bekleyin. Bu strateji açıklaması olur" dedi. Antalya'da Oyak-İş ortaklarıyla yaptıkları ve kırmızı beyaz tişört giyerek Tüpraş için elektronik oylama gerçekleştirdikleri toplantıdaki ulusalcı konuşmasının hatırlatılması üzerine Coşkun Ulusoy, "Ben yabancılara dönük bir şey söylememiştim. Benim gönlümde özelleştirme olmasın vardı. Bu ikisi birbirinden çok farklı şeyler" yanıtını verdi.
'3.8 milyar dolar düşünüyorduk'
Tüpraş Aqusition-Petrol Ofisi Ortak Girişim Grubu'nun Sözcüsü ve Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı Tufan Darbaz, Tüpraş'ın yüzde 51 hissesi için 3.8 milyar dolar fiyat düşündüklerini söyledi. İhaleden sonra soruları yanıtlayan Darbaz, bu rakamın üzerine çıkıldığı için Tüpraş ihalesinden çekildiklerini belirtti. İhaledeki rakamı "Herkesin kendi takdiridir" diye yanıtlayan Tufan Darbaz, şöyle devam etti:
"İhalede ulaşılan rakamla piyasa değeri şu an 8.1 milyar dolara ulaştı. Biz piyasa değeri için 7.5 milyar dolar düşünüyorduk. Yüzde 51'ine denk gelen tutar 3.8 milyar dolar gibi bir rakamdı. İhalede rakam 4 milyar doların üzerine çıktığı için biz bıraktık."
Mol: Türkiye'ye inanıyoruz
İhalede açık artırmada elenen Macar Mol, Türkiye'ye inançlarının devam ettiğini kaydederek, farklı yatırım olanaklarını araştırmaya devam edeceklerini açıkladı. Mol Grup Strateji Başkanı Michel-Marc Delcommune, yaptığı açıklamada ihalede fiyatın, Tüpraş'ın ortağı olmanın getireceği fayda rasyonelini haklı çıkaracak düzeyin çok üzerine çıktığını belirtti. Zorlu Holding ile konsorsiyum oluşturan Polonyalı PKN Orlen de yaptığı yazılı açıklamada, Tüpraş özelleştirmesi için verdikleri teklifin yetersiz kaldığını ifade etti. (Reuters, Radikal)