İHKİB: 8.5 milyar doları kurtardık

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu Türkiye'nin başını çektiği lobi çalışmalarıyla gerçekleşen AB'ye yönelik Çin tekstil ihracatının sınırlanmasından ülkenin kazancının dört yıl için 8.5 milyar dolar olduğunu söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu Türkiye'nin başını çektiği lobi çalışmalarıyla gerçekleşen AB'ye yönelik Çin tekstil ihracatının sınırlanmasından ülkenin kazancının dört yıl için 8.5 milyar dolar olduğunu söyledi.
AB'nin Türkiye'nin tekstil ve konfeksiyon ihracatının üçte birlik bölümünü oluşturan ve aralarında tişört, kazak, dokuma pantolonun da bulunduğu 10 kategoride Çin'e dört yıl süreyle kısıtlama kararı aldığını belirten Orakçıoğlu şunları söyledi: "Bu konuda 11 Haziran'da alınan karar 23 Haziran'da AB Komisyonu'nda onaylanacak. Sektörümüzün bu yönde karar alınması için 14 ay önce başlattığı global harektin sonuca ulaştığını görüyoruz. Sınırlama getirilen 10 kategoridaki ihracatımız 6 milyar dolar. OECD ve Dünya Ticaret Örgütü raporlarında bu kategorilerde dünya ticaretindeki serbestleşme nedeniyle 2005 başından itibaren Çin'e yüzde 25 pazar kaptıracağımız görüşü vardı. Yani her yıl için kaybımız 1.5, dört yılda ise 6 milyar dolar olacaktı. Ancak Çin'e karşı önlem aldık ve pazar kaybı yaşayacağımız düşünülen kategorilerde ihracatımızı 2005'in ilk 5 ayında yüzde 11 artırdık. Üstelik bunu yüksek fiyatlı mal satarak yaptık. Dört yılda ihracatın yüzde 10 artacağını düşünürsek oradan kazancımız da 2.5 milyar dolar olacak. Sonuçta Türkiye'nin 4 yılda 8.5 milyar dolar kazancı oldu."
Orakçıoğlu, mayısta otomotiv ihracatının tekstil ve konfeksiyonu geçmesinin ardından çıkan, 'tekstilin yıldızı sönüyor' iddiasına da, "Ekonomide iki lokomotif sektör olabilir" yanıtı verdi.