İHKİB: Avrupa'nın 20 tedarikçisi arasında ihracatı sadece Türkler artırdı

İHKİB: Avrupa'nın 20 tedarikçisi arasında ihracatı sadece Türkler artırdı
İHKİB: Avrupa'nın 20 tedarikçisi arasında ihracatı sadece Türkler artırdı

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Türk moda endüstrisinin rekabetçi yapısını güçlendirecek karar ve önlemler hayata geçirilmeli dedi.

Eurostat verilerine göre, yılın ilk beş ayında hazır giyim ithalatı yüzde 6.3 düşen AB'nin tedarikçi 20 ülkesi içinde sadece Türkiye'nin ihracatı arttı

İSTANBUL - İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, AB ülkelerinin 2010 yılının ilk beş ayında hazır giyim ithalatını bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.5 milyar dolar kıstığını, aralarında Çin, Hindistan, Mısır’ın da bulunduğu 20 ülke içinde sadece Türkiye ’nin yüzde 4.3’lük ihracat artışı yakaladığını söyledi. Tanrıverdi, yazılı açıklamasında, AB resmi istatistik kurumu Eurostat verilerine göre, 2009’un ilk beş ayında 23.4 milyar dolar hazır giyim ithalatı gerçekleştiren Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin 2010’un aynı döneminde 21.9 milyar dolarlık alım yaptığını dile getirerek, yüzde 6.3’lük düşüşte AB’nin tedarikçi 20 ülkesi içinde sadece Türkiye’nin ihracatını artırdığını kaydetti.

‘Daha iyi olabilir’
Hikmet Tanrıverdi, Türk moda endüstrisinin tasarım, üretim ve pazarlamadaki başarısını ortaya koyan bu sonucun daha iyi noktalara taşınabileceğini vurguladı.
Tanrıverdi, “Yeter ki ihracatçının omuzlarındaki kurun ve girdi maliyetlerinin yarattığı baskı kaldırılsın, bizi daha büyük başarılara götürecek yoldaki engeller temizlensin” dedi. 

Yüzde 4.6 arttı
Düşüşten, fiyat rekabeti yapan Çin, Hindistan, Bangladeş gibi ülkelerin olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Tanrıverdi, sözlerine şöyle devam etti:
“AB’nin en büyük hazır giyim tedarikçisi olan Çin’den yapılan ithalatın, yılın ilk beş ayında değer olarak yüzde 8.5 düşüşle 8 milyar 944 milyon avroya gerilediğini görüyoruz. Çin’den yapılan alımlardaki birim ithal fiyat ortalaması ise 2009 yılına kıyasla yüzde 6.8 düşerek 12.4 avro oldu. Yine Mısır’ın yüzde 16.2, Hindistan’ın yüzde 5.8, Endonezya’nın yüzde 20.1’lik pazar kaybı söz konusu. Aynı dönem içinde Türkiye’den yapılan alımların değer bazında, yüzde 4.6 artarak 3 milyar 48 milyon avroya çıktığını görüyoruz. Bir başka sevindirici nokta da, 2010 yılı ilk beş ayındaki birim ithal fiyat ortalamasının diğer 19 ülkenin aksine yüzde 1.5 artarak 19.6 avroya çıkması.”

‘Kürek mahkûmu değil’
İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, pazar payını korumaya ve büyütmeye çalışan ihracatçının sesine mutlaka kulak verilmesi gerektiğini belirterek, “Türk moda endüstrisinin rekabetçi yapısını güçlendirecek karar ve önlemlerin gecikmeden bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyoruz.
Yüksek kur nedeniyle kârlılığı unutan ihracatçıların, kürek mahkûmu değil bu ülkenin yarınları için çalışan birer nefer olduklarının bilinmesini istiyoruz” ifadesini kullandı. (Radikal)