İhlas Holding'te neler oluyor?

İhlas Holding'te neler oluyor?
İhlas Holding'te neler oluyor?
İhlas Holding ve grup şirketlerinin borsadaki hisselerinde, Enver Ören'in vefatı öncesinde başlayan düşüş hızlandı.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İhlas Holding ve grup şirketlerinin borsadaki hisselerinde, holdingin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören’in vefatı öncesinde başlayan düşüş hızlandı. Bugün ilk seansta taban olan İhlas Holding hisseleri ikinci seansta da taban fiyat olan 0.71 liraya düştü. Hissede günlük düşüş yüzde 15,5 oldu. İhlas Holding hisselerinde son bir haftadaki düşüş yüzde 38,2 oldu. Holding’in 20 Şubat’ta 909 milyon lira olan piyasa değeri, dün 561 milyon liraya indi. Grubun borsadaki diğer şirketlerinin hisseleri de en fazla değer kaybeden hisseler oldu. Bugün İhlas Ev Aletleri yüzde 12,3, Kristal Kola yüzde 11,5, İhlas Gazetecilik yüzde 13,3, İhlas Ev Aletleri yüzde 11, İhlas Madencilik yüzde 11,6 oranında değer kaybetti. 20 Şubat’tan bu yana İhlas Gazetecilik yüzde 26, İhlas Yayın Holding yüzde 20, İhlas Ev Aletleri yüzde 20 değer kaybetti.

Kendi hisselerini niçin sattılar Enver Ören’in hastalanmasıyla birlikte başlayan düşüş süreci, Ören’in vefatıyla hızlandı. Borsacılar, Enver Ören sonrasına ilişkin belirsizliğin düşüşte etkili olduğunu ileri sürerken, grup şirketlerinden İhlas Ev Aletleri’nin, İhlas Holding hisselerinde satış gerçekleştirmesi kafaları karıştırdı. İhlas Ev Aletleri 26 şubat, İhlas Holding hisselerinde 0.84 lira fiyattan 6 milyon 984 bin 241 adet satış gerçekleştirdi. Yaklaşık 5.9 milyon liralık bu işlemin ardından İhlas Ev Aletleri’nin şirketteki payı yüzde 7,25’ten 6,36’ya geriledi.

Yeni Başkan Mücahid Ören Öte yandan dün İhlas Grubu tarafından yapılan açıklamada, Enver Ören’in vefatı sebebiyle boşalan İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Ahmet Mücahid Ören getirildiği bildirildi. Ören’den boşalan İhlas Gazetecilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na ise Nuh Albayrak tayin edildi. Ören’in vefatıyla boşalan İhlas Holding Yönetim Kurulu üyeliğine Murat Odabaş seçildi. Ayrıca sağlık problemlerinden dolayı istifa eden Alaettin Şener’in yerine de Abdurrahman Gök İhlas Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu. Yapılan görev dağılımında, Ahmet Mücahid Ören’in İhlas Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmasına ve genel müdürlük görevinin devamına, Yönetim Kurulu Üyelerinden Zeki Celep’in Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmasına, Sayın Abdurrahman Gök’ün hukuk işlerinden sorumlu murahhas üye olarak görev yapmasına karar verildi. Ören’in İhlas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmesi dolayısıyla yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine Murat Odabaş seçilirken, yapılan görev dağılımında Nuh Albayrak’ın İhlas Gazetecilik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmasına, Genel Müdürlük ve Genel Yayın Yönetmenliği görevinin devamına oybirliği ile karar verildi. 

bigPara.com