İhlas'ı Almanlar 26.8 milyon YTL'ye alıyor

Almanya'nın en büyük sigorta gruplarından Talanx, İhlas Sigorta'yı satın alarak Türkiye sigorta sektörüne ilk adımını atıyor.

Almanya'nın en büyük sigorta gruplarından Talanx, İhlas Sigorta'yı satın alarak Türkiye sigorta sektörüne ilk adımını atıyor. İki grup arasında gerçekleşen satış sözleşmesine göre, HDI International Holding AG (HİNT) Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nden izin alındıktan sonra, İhlas Sigorta'yı 30 Haziran 2006 tarihinde 16.75 milyon avro (26,8 milyon YTL) fiyatla satın alıyor.
HDI International Holding'in yönetim kurulu üyesi Matthias Maak, bu satın almayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:
"İhlas Sigorta'nın sektördeki pazar payını artırmak istiyoruz. 2006 yılında hedeflenen 20 milyar avroluk prim hedefiyle Talanx Şirketler Grubu Almanya'nın en büyük üçüncü sigorta grubunu oluşturuyor. Uluslararası bir grup olan Talanx, içinde birçok markayı da barındırıyor. Bunların arasında HDI, HDI Gerling, dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri olan Hannover Rück gibi şirketler bulunuyor."
60 milyon avroluk prim üretimi
İhlas Sigorta Genel Müdürü Ayhan Apak ise ekonomik krizden çıkan tek orta ölçekli sigorta şirketi olduğunu söylediği İhlas Sigorta'nın geçmiş yıllarda çekilen tüm zorluklara rağmen bugünlere geldiğini ve başarılı bir sözleşmeyle şirketin satışının gerçekleştiğini söyledi.
Türkiye'de bulunan orta ölçekli sigorta şirketleri arasında yer alan İhlas Sigorta'nın 2006 yılında toplam prim üretiminin 60 milyon avro düzeyine ulaşması bekleniyor. İhlas Sigorta, ağırlıklı olarak otomobil sigortaları alanında çalışıyor ve Türkiye çapında yaygın şubeleri ve geniş acente ağıyla büyümesini sürdürüyor.