İhlas'ta namaz çalımı

CHP, İhlas Grubu'na sabah namazında gol attı. CHP'lilerin, faizi haram kabul eden dindar tasarruf sahiplerinden topladığı...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - CHP, İhlas Grubu'na sabah namazında gol attı. CHP'lilerin, faizi haram kabul eden dindar tasarruf sahiplerinden topladığı 1.2 milyar dolarla batan İhlas Finans'ın tasfiyesinin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından üstlenilmesine dair önergesi, bazı AKP'lilerin sabah namazına gittiği sırada yapılan oylamada, AKP'li bir milletvekilinin de desteğiyle kabul edildi.
Yeni stand-by anlaşmasının birinci gözden geçirmesinin tamamlanabilmesinin önkoşulu iki yasadan biri olan bankacılık yasa tasarısı, TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda iki gündür süren süren görüşme maratonunda kabul edildi. Komisyonun CHP'li üyeleri, tasfiyesi normal bir anonim şirket gibi devam eden, İhlas Holding, Kristal Kola, Türkiye Gazetesi ve TGRT televizyonu gibi şirketlerin sahibi Enver Ören'e ait İhlas Finans'ın 2001'den beri süren tasfiyesinin TMSF tarafından yürütülmesine ilişkin iki önerge verdi.
Birbirini tamamlayan önergelerden ilki, AKP'lilerin oylarıyla reddedildi. CHP'li Akif Hamzaçebi, batan banka sahiplerine uygulanan müeyyidelerin İhlas Finans'ın sahiplerine de uygulanması için bu önergeyi verdiklerini belirtirken, Ali Kemal Kumkumoğlu, 1.2 milyar doları batıran İhlas Finans'ın, 2001 yılından bu yana tasarruf sahiplerine sadece 300 milyon dolarlık ödeme yaptığını söyledi. Şirketi batıranların şimdi tasfiyeyi de yürüttüklerine dikkati çeken Kumkumoğlu, önergelerinin reddedilmesine sinirlenerek, "Siz, sayımız var; istediğimiz hırsızı koruruz, istediğimize memleketi soydururuz anlayışındasınız" diye bağırdı. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu da hortumlama açısından,TMSF'ye devredilen bankalarla İhlas Finans arasında hiçbir fark bulunmadığını kaydederek, "Ama sizler, benim hırsızım iyidir mantığıyla önergeyi reddediyorsunuz. Sizi kutluyorum" dedi.
Yarım saatlik tartışma
Yarım saatlik tartışmanın ardından CHP'liler, birinci önerge kabul edilmemiş olsa bile ikinci önergelerinin kabul edilmesinin aynı amaca ulaşılmasını sağlayacağını belirterek, İhlas Finans'ın sürmekte olan tasfiyesinin, TMSF tarafından yürütülmesini öngören önergeleri için AKP'lilerden destek istedi. Oylama sonrası AKP'li Komisyon Başkanı Sait Açba'nın, sonucu 6-6 ilan ederek oylamayı tekrarlayacağını açıklaması CHP'lilerin tepkisiyle karşılaştı. Başkanlık Divanının bulunduğu kürsüyü yumruklayan CHP'li Akif Hamzaçebi, AKP'li Sabahattin Cevheri'nin önergenin kabulü yönünde oy kullandığını, Ali Osman Sali'nin ise el kaldırmadığını belirterek, önergenin 5'e karşı 6 oyla kabul edildiğini, oylamanın tekrarlanamayacağını savundu. Oylamada çekimser kalarak el kaldırmadığını ifade eden AKP'li Sali, Hamzaçebi'yi doğrulayınca önerge kabul edilmiş oldu. Oylama sırasında diğer bazı AKP'lilerin de çekimser kalarak el kaldırmadıkları gözlenirken, oylama sonucunu etkileyecek sayıda AKP'linin ise o sırada sabah namazında oldukları öğrenildi.
Şimdi ne olacak?
Tasarının TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında AKP'lilerin, bu düzenlemeyi çıkarma girişiminde bulunması bekleniyor. Ancak CHP'li Kumkumoğlu, iki gün önce böyle bir önerge vereceklerini ilan etmelerinden sonra çok sayıda AKP'linin gelerek, önergede ısrarcı olmalarını talep ettiğini, bu kuruma para yatırmış birçok milletvekili ya da milletvekili yakını bulunduğu için AKP'lilerden destek aldıklarını savundu.
Tasfiye işlemi şu anda İcra İflas Kanunu uyarınca oluşturulan tasfiye komisyonunca yürütülüyor. Ödemeler ise İhlas Grubu'nun kaynak yaratma kabiliyetine göre taksit taksit yapılıyor. Tasarı aynen yasalaşırsa, mevcut tasfiye memurlarının görevi sona erecek. Tasfiyeyi TMSF sürdürecek.
5020 uygulanmayacak
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, tasarı aynen yasalaşırsa tasfiyenin daha önce batan TYT Bank, Marmarabank ve İmpexbank'taki gibi yapılacağını söyledi. TMSF İhlas Finans adına tasarrufçuya ödeme yapmayacağı için, batan banka sahiplerinin mallarına el konulmasına olanak sağlayan 5020 sayılı kanun İhlas Finans'ın sahipleri için uygulanamayacak. Ertürk, sahiplerin borçlarla ilgili şahsi kefaleti varsa mallarına yönelik işlem yapılabileceğini belirterek "Eğer grup şirketleri arasında İhlas Finans'ın iştiraki veya kuruma borcu bulunan ya da kurumun borçlarına kefil olan varsa bu şirketlerle ilgili işlem yapılabilir" dedi.