İhracat artışına ocak freni

Türkiye, 2005 'e geçen yıla göre daha düşük ihracat artış hızıyla başladı. 2002'nin haziran ayından bu yana artış oranı iki haneli olan ihracat ilk kez ocakta tek haneli artış gösterdi.

ZONGULDAK - Türkiye, 2005 'e geçen yıla göre daha düşük ihracat artış hızıyla başladı. 2002'nin haziran ayından bu yana artış oranı iki haneli olan ihracat ilk kez ocakta tek haneli artış gösterdi. Ocakta ihracat yüzde 7.6 artışla 5 milyar dolarda kalırken, ocak sonu itibarıyla yıllık ihracat yüzde 31 artarak 64.4 milyar dolar oldu.
Hazır giyim iyi değil
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ocakta kayda aldığı ihracatı açıkladı. Ocakta ihracat özellikle hazır giyim ve konfeksiyon ihracatındaki azalmanın etkisiyle beklenenin oldukça altında kaldı. Geçen yıl ocakta 4 milyar 673.4 milyon dolar olan ihracat bu yıl 5 milyar 30.5 milyon dolara yükseldi.


Büyütmek için tıklayınız

TİM'in sınıflamasına göre ocak ayında tarım sektörünün ihracatı yüzde 12 artarak 630 milyon dolar olurken, sanayi sektörünün ihracatı ise yüzde 6.7 artarak 4 milyar 306 milyon dolara ulaştığı vurgulandı.
Bu kapsamda tarıma dayalı işlenmiş ürünler ihracatı yüzde 8.2 azaldı ve 430 milyon dolara geriledi. İşlenmiş petrol ürünleri ihracatı yüzde 25.9 artarak 431 milyon dolar olurken, diğer sanayi ürünleri ihracatı ise yüzde 6.8 arttı ve 3 milyar 445 milyon dolar oldu.
Diğer sanayi ürünleri kapsamındaki hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2005 yılına yüzde 10.1'lik düşüş eğilimiyle başladı. Geçen yıl ocakta 1 milyar 211.2 milyon dolar olan hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı bu yıl 1 milyar 89.1 milyon dolara düştü. Taşıt araçları ihracatı ise büyüme eğilimini sürdürüp yüzde 34.5'lik artışla 952 milyon doları buldu.
Elektronikte kıpırdanma
Elektrikli-elektronik cihaz ihracatı yüzde 4.4 artarak 388.8 milyon dolar, makine ve aksamları ihracatı yüzde 14.4 artarak 165 milyon dolara, demir ve demir dışı metaller ihracatı yüzde 8.5 artarak 645.8 milyon dolara, çimento ve toprak ürünleri ihracatı yüzde 6.1 artarak 129.9 milyon dolara çıktı.
Madencilik sektörünün ihracatı da yüzde 28.2'lik büyümeyle 94.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Ocak itibarıyla bir yıllık dönemde ihracat tutarı önceki bir yıllık döneme göre yüzde 31.1'lik artışla 64 milyar 367.3 milyon dolar oldu. Bundan önceki bir yıllık dönemde ihracat 49 milyar 100.6 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.
Satıcı: Cari açık bizi tedirgin ediyor
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri ihracatındaki azalmaya dikkat çekerek, "Kotaların kalkmasıyla aynı döneme gelen azalma dikkat edilmesi gereken bir konu" dedi. Konuşmasında cari açık konusuna da değinen Satıcı, cari açığı, IMF kredileri, borç ertelemesi ya da tanımsız kaynak girişiyle finanse etmeye çalışmamız da risk olarak bizi tedirgin etmektedir" diye konuştu.

Büyütmek için tıklayınız

Satıcı, 2004 başında 6,8 milyar dolar olarak belirlenen cari açık hedefinin para ve maliyet politikalarının olumsuz yan etkileri sebebiyle yıl içinde iki kere revize edildiğini söyledi. Satıcı, şöyle konuştu:
"Mevcut durumda bir türlü azaltılamayan cari açık, aşırı değerli YTL, yüksek reel faiz girdi maliyetleri, vergi oranlarıyla ihracatçılarımız pazar kaybetmemek için çok düşük oranlardaki kârlara razı olmak durumunda kalmaktadır. Bu da ülke özkaynaklarımızın değerinin altında yurtdışına aktarılmasına neden olmaktadır. Hükümetimizin reformlara devam etmesi, planlanan kanuni düzenlemelerin de bir an önce yapılması gerekmektedir."
Satıcı, Türkiye'yi bu yıl 34.3 milyar dolarla, rekor düzeyde bir dış borç ödemesinin beklediğini sözlerine ekledi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir adaletsizliğine de dikkat çekti.