İhracat arttı, kriz Vaillant'ı teğet geçti

İhracat arttı, kriz Vaillant'ı teğet geçti
İhracat arttı, kriz Vaillant'ı teğet geçti

Erdem Ertuna, Christoph Grosser ve Orhan Ercek Türkiye?deki yatırımları hakkında bilgi verdi.

Krizde 31.5 milyon avro yatırım yaparak tesislerini yenileyen Vaillant Türkiye, İngiltere ve Almanya'ya yaptığı kombi satışını yüzde 20-30 artırmayı başardı

İSTANBUL - Kriz Ekim 2007’de Demirdökümü alan Vaillant’ın işine yaradı. Kriz döneminde satış derdini bir kenara bırakan şirket, bu arada gerçekleştirdiği yatırımlarla yapılanmasını tamamladı. Buna rağmen satışlarının düşmediğini belirten Vaillant Türkiye İcra Başkanı ve Demirdöküm’ün Yönetim Kurulu Başkanı Christoph M. Grosser, ihracatla üretimi yavaşlatmadan krizi atlattıklarını söyledi. Grosser, bu arada 31.5 milyon avro yatırım yaparak tesislerini madernize ettiklerini belirtti. Bu dönemde iki ağabeylerinden büyük destek gördüklerini dile getiren Grosser, “Avrupa’daki yoğun krize rağmen Vaillant’ın kombi satışları İngiltere’de yüzde 30, Almanya’da yüzde 20 yükseldi. Bu iki ağabayemiz bizden sürekli olarak mal talep etti. Biz de gönderdik. Böylece krizde satışların azaldığı iç piyasadan etkilenmedik. İç piyasadaki yavaşlama da aslında işimize yaradı. Çünkü hem entegrasyon yatırımları yaparken hem de iç pazarda rekabete girmek zor olacaktı” diye konuştu.
Üretim standartlarını İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerin seviyelerine getirmek için satınalmadan sonra üretim artışı istemediklerini belirten Grosser, krizin bu anlamda işlerine yaradığını söyledi. Demirdöküm’ün yüzde 96’sını Ekim 2007’de 281 milyon dolara aldıklarını hatırlatan Grosser 14 Ekim’de Bozöyük’te düzenlediği toplantıda, “Birleşmeden bu yana 750 gün geçti. Tam entegrasyonu 2011’de bitireceğiz. Bu tarihe kadar söz verdiğimiz 40 milyon avroluk yatırımı katlayacağız” diye konuştu.

Yeni üretim bandı kuruldu
Bozöyük Fabrikası’nın Vaillant’ın Almanya’dan sonraki en büyük üretim tesisi olduğuna dikkat çeken Grosser, DemirDöküm’ün birleşmeden sonra iki yeni üretim bandı kurduğuna dikkat çekti. Grosser, “Bunlardan birinde tamamen Türk mühendislerinin tasarlandıgı Neva model kombiler üretiliyor. Temmuzda deneme üretimine başladığımız güneş paneli tesisimizdeyse yine Türk Demirdöküm tarafından tasarlanan yüksek performanslı güneş panellerinin seri üretimi yapılacak” açıklamasında bulundu. Vaillant ile Demirdöküm’ün entegrasyonunun yüzde 75’ini tamaladıklarını açıklayan Grosser, “Bu entegrasyon, Demirdöküm’ün Vaillant’a dönüşmesi anlamına gelmiyor. Biz Demirdöküm’ü bir dünya markası haline getirmek için aldık” dedi.
Christoph Grosser, Bozüyük tesislerinin Vaillant Group’un tek klima üretim merkezi olduğunu hatırlatarak, “Buradaki üretimle Türkiye’yi Avrupa’nın klima üssü yapacağız” diye konuştu.

İki yılda ne oldu?
* Kurtköy Servis Merkezi’ne 1 milyon 640 bin avro yatırım yapıldı, 16 Ekim 2008’de hizmete girdi. 
* Şekerpınar Lojistik Merkezi’ne 1 milyon 100 bin avro yatırım yapıldı, 16 Ekim 2008’de hizmete girdi.
* Bozüyük Klima Fabrikası’na 5 milyon 870 bin avro yatırım yapıldı, 29 Mayıs 2009’da hizmete girdi.
* Güneş enerjisi kolektörü fabrikasına 1 milyon 390 bin avro yatırım yapıldı, Temmuz 2009’da üretime başladı.
* Tamamen Türk tasarımı Neva Kombi fabrikasına 1 milyon 460 bin avro yatırım yapıldı. 
* İlk alım maliyetiyle birlikte 750 günde 311 milyon 836 bin 227 avroluk yatırım tamamlandı.
 (Radikal)