İhracat Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

İhracat Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
İhracat Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan 2011 yılı ihracatının 2010 yılına göre yüzde 18,2 artarak 134,6 milyar dolara ulaştığını, bunun da bir cumhuriyet tarihi rekoru olduğunu bildirdi

Aralık'ta ihracat yüzde 4.5 artışla 12.1 milyar dolar oldu. Aralık ayında en çok ihracat yapılan ülkeler Almanya , Irak, İngiltere , İtalya ve Fransa oldu.

Zafer Çağlayan, 2011 verisiyle kriz öncesi döneme dönmüş olduklarını belirtti. Çağlayan aynı zamanda, Aralık ayındaki ihracat artışının son 37 yılın en yüksek Aralık ayı artışı olduğuna dikkat çekti.

TİM verilerine göre, Aralık ayı rakamlarıyla birlikte 2011'de 15 şehir 1 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkmış oldu. Bu rakamların ihracatın İstanbul dışındaki şehirlere kaydığını gösterdiği belirtildi.

Bakan Çağlayan, 2011'de 38 ilin ihracat rekorunu kırdığını da ifade etti.

Ayrıntılar geliyor...

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1074287107428712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dili olan konusuyor - mataman

  Yorumlarin seviyesine bakinca yurdumuzda dili olanin konustugunu anliyorsunuz. Bunlarin arasinda ihracatin ne demek oldugunu bilen oldugunu bile sanmiyorum. Ihracattan gelen her kurusun yeni bir is yerini sagladigini bile anlamiyorlar. Biryerlerden cari acik konusunu duymuslar bunun uzerinden ihracatta yakalanilan bubasariyi kucumsemeye calisiyorlar. Cari acigin yarisi enerji ithalatindan geliyor. Bu acigi dusurmek icin enerji uretilmesi sart, onuda engelliyorlar, iste nukler enerji veya HES ler. Ben ilk okula giderken yerli mali haftalari vardi, orada yurdumuzun ihrac mallari sergilenirdi. Neydi onlar biliyormusunuz, findik, tiftik, ve armut gibi seylerdi. Bugun otomotiv ihrac kalemlerinin basinda geliyor. Dedigim gibi dili olan konusuyor.

  Ekonomimizin Dayanılmaz Vasatlığı - remurisat

  Ramazan Sarı gereken cevabı zaten vermiş : http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1073650&Date=02.01.2012&CategoryID=42

  Parasını pul ederek ihracat kalıcı olmaz Sn.Z.Çağlayan. - alicaninanc

  Sn.Çağlayan ben ekonomist değilim ama size şu soruyu sorsam ne cavap vereceksin merak ediyorum.İhracatı ne ile arttırdınız? Çalışanın emeğini yok pahasına satarak ve Paranızın değerini düşürerek arttırdınız.Bu başarı değildir.Eğer şu 3 temel uygulamayı yapsaydınız sizi kutlardım.1-İleri Teknolojiye dayalı mal üretseydiniz 2-katma değeri yüksek üretime dayalı üretim yapsaydınız 3-Üretimi arttırmak suretiyle ihracat yapsaydınız.Siz sürekli kolay tarafına baktınız.Bunları yapsaydın seni alnından öperdim.Almanya ihracat fazlası veriyor niye teknoloji üretiyor.Parasının değerini düşürmeden yapiyor.Çalışanlarının emeğini ihracat uğruna dışarıya bedevaya vermiyor.Sanayisi yüksek üretim kapasitesine sahiptir.

  ekonomiden anlamayan biri olarak.. - kimegoreneyegore

  merak ettiğim bir şey var. esasında bunun gazetecinin görevi olduğu sanılır ama günümüzde ne mümkün.. 1) İhracatın büyük kısmı hammaddeyi işlememiz ya da parçaların montajını tamamlamamızla oluşuyor. Hurda alıyoruz demir yapıyoruz misal ya da araba monte ediyor ihraç ediyoruz. Bu hammadde ve parça harcamaları çıkartıldığında ihracattan elde ettiğimiz gelir ne kadar? 2)yine her defasında olduğu gibi rekorlardan söz ediliyor. Bu neye göre kime göre rekor? Yani kalkıp bir dönem başbakanımızın yaptığı gibi 1930'da şu kadar süt üretiliyordu bizim iktidarımızda bu kadar yavanlığında mı kırılıyor bu rekorlar. Bir gazetenin ve gazetecinin rekordan söz etmesi için ihracatı ithalat ile oranlaması, cari açığı döviz kurunu göz etmesi gerekmez mi? Kısacası gazete ne işe yarar esasında? Günümüz iletişim teknolojilerinde bakanın yaptığı açıklamalara ulaşmak zaten çok kolay hal böyle olunca bakanın ''rekor'' açıklamasını sayfaya taşımanın hangi kısmının habercilikle ilişkili olduğunu kavramak güç.

  Gurur duyuyorum - mataman

  Turkiyenin ihrcatinin bu rakkamlara ulasmasi bundan 20 yil once yalniz bir ruyaydi. Bugun afrikanin en ucra koselerine ucan ucaklarda turk ihracatcisini goruyorsunuz. Umarim 2023 de bu rakkam 200 milyar Euro yu asacak.

  marulu dahi ithal et - arkabahçe

  sonrada ihracat rekor kırdı diyin.neye rağmen arttı ihracat.içerdeki vatandaşın cüzdanını boşaltarak.biz her şeyi pahalı alalım.enflasyon artsın.ihracat rekor kırsın.

  ... - dogan_23

  Ekonomik verilerin sadece "bir kısmını" göstererek halkı yanıltmaya çalışıyorlar. Hatta AKP bu verilen nasıl hesaplandığını bile değiştiriyor. Tamamen propaganda. Ama bakalım bu yalanlarla bu gemi nereye kadar gidecek.