İhracat doludizgin

17 Mayıs itibarıyla 12 aylık ihracatın 68.9 milyar doları aştığını açıklayan Devlet Bakanı Tüzmen, "Bu artış yüzdesiyle sürerse ihracat yıl sonunda 75 milyar dolara gelecek" dedi.

HELSİNKİ - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 17 Mayıs itibarıyla 12 aylık ihracatın 68.9 milyar doları aştığını söyledi.
Tüzmen, Helsinki'deki temasları sırasında yaptığı açıklamada, 1 Ocak-17 Mayıs tarihleri arasındaki ihracatın 26.5 milyar doları bulduğunu, oysa 2004 yılında bu rakamın 21.6 milyar dolar olduğunu belirtti. İhracatın bu dönemde yüzde 22.8 arttığını açıklayan Tüzmen, çok önemli bir gelişmenin otomotiv ihracatında görüldüğünü aktardı.
Bakan Tüzmen, şunları söyledi: "Artık Türkiye'nin otomobil ihracatı, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatına yetişti. Taşıt araçları ve yan sanayinin bu dönem içinde yapmış olduğu ihracat 5 milyar doları geçmiş durumda. Hazır ve giyim ve konfeksiyonun yaptığı ihracat da 5 milyar dolaylarında. Otomotiv Türkiye'nin yıldızlaşan bir sektörü. Tahmin ediyorum ihracatta hazır giyim ve konfeksiyonu zorlayan bir noktaya gelecek."
Artış trendinin yüzde 46 gibi bir oranda hızlı şekilde devam ettiğine işaret eden Tüzmen, "Otomotiv ihracatı ileri teknolojiyi içinde taşıyan bir ihracat dalımız. Daha fazla ileri teknoloji ürünü ihracatı yaptığımızın bir göstergesi. Böyle giderse ilk sıraya otomotiv ihracatı yerleşecek" şeklinde konuştu.
Tütün ve deride gerileme
İhracatta geriye dönük 12 aylık sürede, yaklaşık 69 milyar dolara ulaşıldığını sözlerine ekleyen Tüzmen, şöyle devam etti:
"Bu 69 milyar dolarlık ihracat, eğer biz bu artış yüzdesiyle devam edecek olursak, benim tahminim 2005 yılı sonunda program hedefi olan 71 milyar doları aşacak 75 milyar dolar civarına gelecektir."
Tüzmen'in verdiği bilgiye göre, 1-17 Mayıs dönemleri itibarıyla toplam ihracat, 2004'e göre 2005'te yüzde 23.3 artarak 2 milyar 527 milyon dolardan 3 milyar 117 milyon dolara yükseldi. Bu dönemde tarım ürünleri ihracatı yüzde 51.5, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 20.4, madencilik ihracatı yüzde 13.8 arttı. En yüksek artış yüzde 106.5 ile zeytin ve zeytinyağı ihracatında görüldü. Zeytin ve zeytinyağı ihracatı 7.42 milyon dolardan 15.32 milyon dolara yükseldi. Tütün ihracatı ise yüzde 18.9 azaldı. 1 Ocak-17 Mayıs döneminde ihracatı azalan diğer bir kalem de deri ve deri mamulleri oldu.

'Yeşil koridor' araştırması yaptı
Tüzmen, Finlandiya Milli Gümrük Kurulu Genel Müdürü Tapani Erling ile yaptıkları toplantıda, Finlandiya'nın uyguladığı 'yeşil koridor' sistemini konuştuklarını açıkladı.
Bu sistemin Rusya ile Finlandiya arasındaki sınır kapılarında beklemeden işlem yapılmasını sağlamak için uygulandığını anlatan Devlet Bakanı Tüzmen, şunları söyledi:
"TIR karşı tarafa geçmeden gümrük idaresine direkt bildirim yapıyorlar ve bu bildirim yapıldıktan sonra, karşı tarafın gümrük idaresine referans numarası ile birlikte elektronik ortamda bir mesaj çekiyorlar. Bu kabul edildiği zaman TIR'lar gümrük denetimi yapılmadan hızlı bir şekilde sınırdan geçiyor. Şu anda 9 milyar dolarlık ticaret hacminin yaklaşık 270 milyon doları bu sistemle gerçekleştiriliyor. Tabii bu koridor sistemini merak ediyorduk. Çünkü biz Rus yetkililerle görüştüğümüzde, 'böyle bir sistemi kurabilir miyiz?' demişlerdi. Karşılıklı gümrük elemanlarını değiştirmek gibi uygulamaları var. Bulgaristan sınırında çok sıkıntı çekiyoruz.
Böyle bir sistemin uygulamasını yapabilir miyiz, Avrupa Birliği'yle (AB) olan görüşmelerde bir sıkıntı yaratıyor mu, bunları konuştuk."