İhracat iyi ihracatçı kötü

Eylül ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.48 artarak, 7 milyar 682 milyon 735 bin dolara yükseldi. TİM Başkanı Satıcı ise karamsar: Cari açık tehdit ediyor. Tsunami olabilir...

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, "Eğer cari açık bu hızla devam ederse, şu an yaşadığımız dalga, asla tutunamayacağımız bir tsunamiye dönüşebilir" dedi. Satıcı, eylül ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, geçen mayıs ayında tüm gelişmekte olan ülkelerden hızlı fon çıkışının sebep olduğu bir çalkantı yaşandığını, bu gelişmelerin ardından geçen hafta da yeni bir çalkantı ile karşı karşıya gelindiğini anımsattı.
Neden en çok etkilendik?
Satıcı, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkelerde yaşanan olaylardan en üst derecede etkilenme sebebinin, Türkiye'nin bu ülkeler arasında en yüksek dış ticaret açığına ve cari açığa sahip ülke konumunda olmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Oğuz Satıcı, "25 milyar doları aşan cari açık ve 45 milyar doları aşan dış ticaret açığı, Türkiye'yi gelişmekte olan ülkeler arasında ilk sıraya taşımaktadır" dedi.
Son yıllarda cari açığın, enflasyon gibi Türkiye'nin kronik sorunu haline geldiğini savunan Oğzu Satıcı, şunları kaydetti: "Enflasyonu düşürmek amacıyla yüksek faiz-düşük kur politikasının uygulanması, Türkiye'nin cari açığının çok üst seviyelere çıkmasına neden olmuştur. Bu politika sayesinde cari açık, tüm yerli ve yabancı uzmanların açıkça belirttiği üzere Türkiye ekonomisinin en kırılgan noktası haline gelmiştir."
'Enflasyon gibi olmasın'
"Cari açık, ekonomi açısından bir tehdit olarak algılandığı sürece, döviz ve faizde yeni bir dalga yaşanmayacağını kimse garanti edemez" diyen Satıcı, "Bu cari açık seviyesiyle, bu dış ticaret açığıyla dış piyasalar her karıştığında Türkiye daha fazla karışacaktır. Bu bilinmeli" dedi.
Satıcı, yanlış ekonomi ve siyasi politikalarla yıllar boyunca oluşan cari açığın azaltılmasının kısa sürede gerçekleşemeyeceğinin altını çizerek, "Bu yüzden cari açıkla mücadele konusunda enflasyonda düşülen hataya düşülmemesi gerekiyor. 10 yıllardır süren enflasyon, üç senede suni yöntemlerle indirilmeye çalışılmış, bu suni yöntemlerin yan etkisini de tüm Türk sanayisi çekmiştir. Bu yüzden cari açıkla mücadelenin zamana yayılması ve sürecin iyi yönetilmesi son derece önemlidir" dedi. Satıcı, Türkiye'nin rekabetçiliğini artıracak acil yapısal reformların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
'Düşük kur çıkış değil'
Satıcı şöyle dedi: "Düşük kur-yüksek faiz politikası Türkiye'nin çıkışı değildir. Bu gerçeğin herkesin kafasına yerleşmesi için illa büyük ölçekte bir kriz mi gerekiyor? Cari açık bu hızla devam ederse şu an yaşadığımız dalga asla tutunamayacağımız bir tsunamiye dönüşebilir."
Satıcı, Türkiye'nin bir seçim atmosferine girdiğini de kaydederek, bu karmaşık süreçte son derece hassas bir dengeye sahip olan ekonominin iyiliği için adımların son derece dikkatli atılması gerektiğini vurguladı. Satıcı, Türk üreticisi ve ihracatçısının, elinden gelenin en iyisini yaparken, yüksek maliyetlerin vergiler ve enerji fiyatlarıyla engellendiğini savundu.
İhracat ivme kazandı
Türkiye'nin eylül ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10,48 oranında artarak, 7 milyar 682 milyon 735 bin dolara yükseldi. Dokuz aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.97 artarak 61 milyar 449 milyon 19 bin doları buldu. İhracat, eylül ayı itibarıyla son bir yılda ise yüzde 13.31 artarak 81 milyar 445 milyon 334 bin dolara ulaştı.
Tekstil yükselişte
Sanayi ürünleri ihracatı eylül ayında yüzde 15.91 artarak 6 milyar 596 milyon 539 bin dolara yükseldi. Sanayi mamulleri içinde en fazla artışın olduğu sektör yüzde 59.12'lik artışla ihracatını 370 milyon 316 bin dolara çıkaran makine ve aksamları sektörü oldu. Bunu yüzde 50.17 ile demir çelik ürünleri, yüzde 44.46 ile diğer sanayi ürünleri izledi. Eylül ayında tekstil ve hammaddeleri ihracatı yüzde 17.37, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı yüzde 2.95 taşıt araçları ve yan sanayi ihracatı da yüzde 8.75 oranında arttı.