İhracat mayıs ayında ivme kazandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.2 oranında arttığını vurgularken, "Nisan ayındaki ciddi performans kaybının ardından, mayısta ihracatımızdaki artış tekrar hızlanmış 7 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İSTANBUL - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı mayıs ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.2 oranında arttığını vurgularken, "Nisan ayındaki ciddi performans kaybının ardından, mayısta ihracatımızdaki artış tekrar hızlanmış 7 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Değerli YTL'nin baskısıyla sıkıntılı bir dönem geçiren ihracatçılar, biraz da olsa nefes almış oldu" dedi.
Mayıs ihracat rakamları, TİM Başkanı Oğuz Satıcı tarafından İzmir'deki Pınar Süt tesislerinde açıklandı. Satıcı, nisan ayındaki ciddi performans kaybının ardından, ihracattaki artışın mayıs ayında tekrar hızlandığını belirtti.
'Kurun faydası görülüyor'
İhracatın 2006 yılının mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.2 artarak 7 milyar 288 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydeden Satıcı, 12 aylık ihracatın ise 76 milyar dolar seviyesini geçmiş olmasının, 80 milyar dolarlık hedefe emin adımlarla ilerlendiğinin göstergesi olduğunu söyledi. Verilen bilgiye göre, tekstil ve hammaddeleri, ihracatını yüzde 18.4 artırırken, deri ihracatı yüzde 16.8, halı ihracatı yüzde 16.4 oranında artış gösterdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, ihracatını yüzde 6.5 oranında artırırken ilk defa 12 aylık rakamlarda da taşıt araçları, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün önüne geçti.
'Döviz gerilmiş yaydı'
İhracatı değerlendiren Oğuz Satıcı, şöyle konuştu: "Rakamlar geçen ay döviz kurlarında yaşanan düzeltme hareketinin olumlu yönde yansımaya başladığının sinyallerini vermesi bakımından önemli. Son dönem gerçekleşen ihracat artışı, Türkiye'nin sanayi üretimine de yansıyacak ve ekonomik büyümeyi artıracaktır."
Baskı altında tutulan dövizin gerilmiş yay gibi yerinden fırlayacağının kaçınılmaz olacağı uyarısınında bulunduklarını belirten Oğuz Satıcı, "Fakat sürekli 'İhracatçılar çıkarları için kur düzeltmesi istiyorlar' eleştirileriyle karşılaştık. 'Enflasyon lobisi' olmakla itham edildik. Haklı olduğumuzu maalesef görüyoruz."
Oğuz Satıcı, geçmişte 'Döviz kurunu olduğu yerde bırakın, dokunmayın' diyen bankacılardan bazılarının bugün Merkez Bankası'na belli seviyelerden müdahale konusunda açıkça telkinde bulunduğunu belirtti. Satıcı, "Biz uygulanan ekonomik programa dört yıl boyunca bankacılık sektörü kuvvetlensin diye göğüs gerdik. Piyasaların gerçeklerine uzak olan bankalar geçmişi, hatta bir ay önceyi çok çabuk unuttular" görüşünü iletti.