İhracat rekora doğru

Yaz aylarında düşük artış hızı ve azalmayla moralleri bozan Türkiye'nin ihracatı bu ay rekora gidiyor.

ANKARA - Yaz aylarında düşük artış hızı ve azalmayla moralleri bozan Türkiye'nin ihracatı bu ay rekora gidiyor. Ayın ilk 22 günündeki gelişmeler, eylül ihracatının yaklaşık 6.8 milyar dolarla, geçen yıl aralıktaki 6.7 milyar dolarlık rekoru kıracağına işaret ediyor.
Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan edinilen bilgilere göre 1-22 Eylül arasında ihracatçı birlikleri tarafından kayda alınan ihracat tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 büyüyerek 4.8 milyar dolara yükseldi. Geçen yıl 1-22 Eylül arasında toplam 4.08 milyar dolarlık ihracat kayda alınmış ve aylık toplam ihracat 5.7 milyar dolara yükselmişti. Bu ayın ilk 22 günündeki artış ivmesinin ay sonuna kadar devam etmesi halinde kayıt altında aylık ihracat 6.8 milyar dolarla rekor kıracak.
İhracatçı birliklerinin kayıtlarına göre Türkiye şimdiye kadarki en yüksek aylık ihracatı 6 milyar 738 milyon dolarla geçen yılın aralık ayında gerçekleştirmişti. Eylülde ihracat artışının yüzde 19'a kadar ulaşmasında otomotiv sektörü, tarım ve işlenmiş petrol ürünleri (kimyevi maddeler ve mamulleri) ihracatındaki büyümeler belirleyici oldu. Otomotiv sektörü mayıs ayından sonra ikinci defa da hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü geride bırakarak yüzde 26.3 oranında artırdığı ihracatını 843 milyon dolara çıkardı.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü ise geçen yıla göre yüzde 3.8 artmakla birlikte 815.3 milyon dolar ihracatıyla otomotivin gerisinde kaldı. 1 Ocak-22 Eylül arasında yapılan toplam ihracat ise geçen yıla göre yüzde 17.1 artışla 51.4 milyar dolara yükseldi.