İhracat son üç ayda uçtu

Türkiye'nin marttaki ihracatı, yüzde 25.31 artarak, 6.6 milyar doları aştı. Son üç aylık dışsatım yüzde 26.21 büyüyerek 17.3 milyar doları geçerken, yıllık ihracat rakamı da 67.6 milyar dolar düzeyinde.

ERZURUM - Ekonomideki yüzde 9.9'luk büyüme oranıyla dünyanın ilgi odağı olan Türkiye, ihracatta da dikkatleri çekiyor. Geçen ay yüzde 25.31 artan ihracat 6.6 milyar dolarla geçen yıl aralıktan sonra ikinci en yüksek aylık düzeye ulaştı. Yılın ilk üç ayındaki toplam ihracat ise 17.4 milyar doları buldu. Mart sonu itibarıyla son bir yıllık ihracat ise 67.6 milyar dolara kadar yükseldi.


Büyütmek için tıklayınız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mart ayına ilişkin ihracat kayıtlarını açıkladı. Buna göre, ocakta 5 milyar 30 milyon, şubatta ise 5 milyar 728 milyon dolar olan birlikler tarafından kayda alınan ihracat tutarı martta 6 milyar 641 milyon dolara kadar yükseldi. Türkiye aylık bazda 6 milyar dolarlık ihracatı ilk kez geçen yıl aralık ayında 6 milyar 739 milyon dolarla aşmıştı. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.31 artan mart ihracatı Türkiye tarihinin ikinci en yüksek aylık ihracatını oluşturdu. Geçen yıl martta ise Türkiye 5 milyar 299 milyon dolarlık ihracat yapmıştı.
Zeytin yine rekor kırdı
Şubattan sonra martta da ihracatta aylık bazda rekortmen zeytin ve zeytinyağı oldu. Zeytin ve zeytinyağı ihracatı yüzde 158.85 büyümeyle 33 milyon 441 bin dolara yükseldi. Tarım ürünleri ihracatı yüzde 39.02 artışla 624 milyon 985 bin dolara, ağaç ve orman ürünleri ihracatı yüzde 16.12 artışla 149 milyon 974 bin dolara çıktı. Hayvansal ürünler ihracatı ise yüzde 6.44 azalarak, 27 milyon 522 bin dolara geriledi.
Sanayi sektörü kapsamında, tarıma dayalı işlenmiş ürünler ihracatı yüzde 14.35 artışla 595 milyon 350 bin dolara, kimyevi maddeler ihracatı yüzde 39.24 artışla 569 milyon 232 bin dolara, madencilik ürünleri ihracatı yüzde 37.82 artışla 118 milyon 277 bin dolara yükseldi.
TİM: Vergi reformu şart
Bu arada, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ihracat artarken 'maliyetler ve yüksek vergiler' nedeniyle kazançlarının düştüğünden yakındı. Türkiye'nin yapısal değişikliklerini acil olarak gerçekleştirmesi gerektiğini anlatan Satıcı, şunları kaydetti: "Acil bir vergi reformuna ihtiyaç var. Birtakım kararların öne alınması, önceliklerimizin doğru belirlenmesi gerekiyor. Gelirlerimizi artırmaya yoğunlaştırma durumundayız. Bu manada en önemli gelir kalemlerimiz ve Türkiye'nin geçen yılki büyümesinin temel finansörünün, ihracat olduğunu unutmamalıyız."
Satıcı, Türkiye'nin kalite ve katma değer konularında rakiplerinin pozisyonunu yakalamış olmasına rağmen, dış pazarlarda küresel rakipleriyle eşit şartta mücadele edemediklerini ifade etti.
'Enerji çok pahalı'
Türkiye'de sanayide kullanılan elektrik fiyatları, OECD ülkelerine göre çok yüksek olduğuna dikkati çeken Satıcı, "Fueloil fiyatlarındaki vergi payı yaklaşık yüzde 51, motorinde yüzde 66'yı bulmaktadır. Benzinde ise bu oran daha da korkunçtur. Bu enerji kaynağında vergi oranı tam tamına yüzde 79'dur. Geçen yıl benzin fiyatları yüzde 30.6, motorin yüzde 28.1, doğalgaz yüzde 30.5, fueloil yüzde 26.6 arttı.
Sanayimizin yüzde 90 fueloil kullandığını düşünürsek, bu rakam daha da anlamlı. Enflasyon oranı üzerinde zam gören girdi maliyetleri ve böylesine yüksek vergilerle, üretici ve ihracatçının eli kolu bağlanıyor. Öte yandan, ihracatçı, işgücü maliyetlerinde küresel rakiplerine oranla oldukça avantajlı durumda. Yeni AB ülkeleriyle ülkemiz işgücü maliyetleri bağlamında karşılaştırma yapıldığında, Türkiye'nin en yüksek işgücü maliyetlerinde Slovenya'nın hemen ardından ikinciliği aldığını görüyoruz."