İhracat son üç yılda iki kat arttı

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, 1 Ocak-24 Eylül döneminde ihracatın, 2004'ün aynı dönemine göre yüzde 17.6 artarak, 51.9 milyar dolar olduğunu söyledi.

ANKARA - Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, 1 Ocak-24 Eylül döneminde ihracatın, 2004'ün aynı dönemine göre yüzde 17.6 artarak, 51.9 milyar dolar olduğunu söyledi. Kayalar, son 12 aylık ihracatın da ekonomik program hedefini geçerek 71.8 milyar dolara ulaştığını söyledi.
İhracat Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında konuşan Kayalar, ihracatın son üç yılda iki kata yakın bir oranda arttığını, bu sürecin 2005 yılında da devam ettiğini söyledi. Bu yıl sonu itibarıyla 72.5 milyar dolar ihracatın hedeflendiğini belirten Kayalar, "Elbette ihracat artış hızımızda 2004'e göre bir yavaşlama oldu. Ancak peş peşe iki yıl yüzde 30'un üzerinde artıştan sonra, yüzde 17'lik ihracat da başarıdır" dedi. Kayalar, girdi maliyetlerinden kurlara kadar birçok konuda sorunlar yaşandığına işaret ederek, ihracatta başarının 'kolay' yakalanmadığını vurguladı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, ihracatın sadece rakam ve artış hızı ile değerlendirilmesinin göreceli bir ölçüt olduğuna dikkat çekerek, "İhracatın gerçek ölçütü, yarattığı değer ve kârdır" dedi.
İhracatta kırılan rekorların ve elde edilen rakamların ihracatçının çektiği sıkıntıları kapatan bir perde olduğunu belirten Satıcı, bürokrasiden ihracatçılara destek olmalarını istedi.
Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu, çeşitli bakanlık ve kamu kurum temsilcileri ile ihracatçı birlikleri başkanları ve çok sayıda ihracatçının katıldığı toplantıda, kur ve girdi maliyetleri başta olmaz üzere ihracatın önündeki engeller dile getirildi ve çözüm arandı.