İhracat Temmuz`da da arttı

İhracat Temmuz`da da arttı
İhracat Temmuz`da da arttı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın Temmuz ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 5,97 artışla 9 milyar 417 milyon dolara yükseldi.

TİM tarafından Aliağa Petkim tesislerinde düzenlenen toplantıda, Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı.

Açıklamaya göre, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde ihracat yüzde 13,14 artışla 64 milyar 239 milyon dolara yükselirken, son 12 aydaki ihracat ise 109 milyar 596 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Temmuz ayında en fazla ihracat yapan sektör 1 milyar 382 milyon dolarla otomotiv sektörü olurken, bunu 1 milyar 377 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, 1 milyar 90 milyon dolar ihracat ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti.

Bakan Çağlayan rakamları yorumladı

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, yazılı açıklamasında, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Bakan Çağlayan, dünya ticaretinden daha fazla pay almanın yollarını aradıklarını belirterek, "Bu, eksen kayması değil, ilköğretimde öğretilen ülkemizin jeopolitik konumunun en iyi şekilde değerlendirilmesidir" dedi.

Son dönemde Almanya, Çin, ABD , Romanya ve Suriye'ye önemli ihracat artışı sağlandığını belirten Çağlayan, global krizde rekabet şartları değişirken hem ihracatın yüksek olduğu ülkelerde ihracat artışı sağlamayı, hem de yeni ülkeleri ihracatın yıldızı yapmayı hedeflediklerini belirtti.

İhracatçı Birliklerinin kayıtlarına göre; Temmuz 2010 ihracatının, Temmuz 2009'a göre yüzde 6 artarak 9 milyar 417 milyon dolara yükseldiğine işaret eden Çağlayan, Haziran 2010'a göre de ihracatın yüzde 2,2 arttığını belirtti.

TÜİK rakamlarına göre kesinleşen 6 aylık ihracatın, 2009 yılının ilk yarısına göre yüzde 14,9 oranında artarak, 54,8 milyar dolara ulaştığını ifade eden Çağlayan, "TÜİK'in 6 aylık kesinleşen ihracat rakamına Temmuz 2010 ihracatçı birlik kayıt rakamını eklediğimizde 7 aylık ihracatımızın 64,2 milyar dolara ulaştığı görülmektedir. Son 12 aylık ihracat rakamlarında ise 12 aylık ihracatımızın 110 milyar dolara ulaştığı görülmektedir. Bu da Orta Vadeli Programda belirlediğimiz 107,5 milyar dolar ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacağımızın göstergesidir. Temmuz ayı ihracatımızın sektörel gelişimine baktığımızda, Temmuz ayı Birlik kayıtlarına göre, tarım ürünlerindeki ihracat artışı yüzde 10,7; sanayi ürünlerindeki ihracat artışı yüzde 4,5 iken, madencilik ürünlerindeki artış ise yüzde 32,1 seviyesinde olmuştur. İhracat içindeki ağırlıkları dikkate alındığında, Temmuz ayı ihracatımızda 2009 yılına göre yaşanan yüzde 6'lık artışa sanayi sektörünün
katkısının 3,83 puan; tarım sektörünün 1,20 puan ve ihracatımızda görece olarak daha küçük bir paya sahip olan madencilik sektörünün ise 0,93 olduğu
görülmektedir" dedi.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    ABD