İhracat 'Tic-Tak' artacak

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2005 yılında kurulacak Tic-Tak isimli ticaret takımlarının ihracatçıların hizmetinde olacağını söyledi. Tüzmen, ihracatçılara hizmet veren dış kadroların ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığını belirtti.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2005 yılında kurulacak Tic-Tak isimli ticaret takımlarının ihracatçıların hizmetinde olacağını söyledi. Tüzmen, ihracatçılara hizmet veren dış kadroların ihtiyacı karşılamakta yetersiz kaldığını belirtti.
Tic -Tak'ların ihracatçıların dış pazarlarda hızlı hareket etmesini sağlayacağını söyleyen Tüzmen, "30 milyar dolar ihracat yaparken yurtdışında görev yapan kadrolarla, 64 milyar dolar ihracat yaparken görev yapan kadro sayısı aynı. Türkiye'nin ihracatı hızla büyüyor ama yurtdışı kadrolarımız yetersiz kalmaktadır. Birçok ülkede ancak bir kişi hizmet veriyor. Oysa aynı ülkelerin Türkiye'deki kadroları bizim kadrolarımızın 10-20 katı fazla. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bütçe olanaklarımız da ortada. Daha fazla devlet görevlisini oralara göndermemiz mümkün değil. Ama bir şeyler yapmamız lazım" dedi.
Yurtdışında ihracatçılara hizmet verecek kadroların eksikliği sorununu çözmek için özel sektör kuruluşları ile birlikte bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade eden Tüzmen, "İhracatçılarımıza hizmet etmek için ticaret takımları (Tic-Tak) kurmayı kararlaştırdık. İlk örneklerini uygulamaya koyduk" diye konuştu.
Müşavirliklere takviye
Tic-Tak'ları bu yıl içinde başta hedef ülkeler olmak üzere, birçok ülkede yaygınlaştıracaklarını anlatan Tüzmen, şöyle konuştu: "Dünyanın her yerinde, neredeyse her şehrinde bir Türk ihracatçısı, Türk girişimcisi görmek mümkün. Dünyanın neresine giderse gitsin, havadaki her uçakta bir Türk ihracatçısına rastlayabiliyorsunuz. Dünyada yaşanan rekabet, ihracatçılarımızın çok hızlı hareket etmesini zorunlu kılmaktadır. İşte kuracağımız bu Tic-Tak'lar, ihracatçılarımızın dış pazarlarda hızlı hareket etmesini sağlayacak. İhracatçılarımıza gerekli olan pazar ve müşteri araştırması ile talepler konusunda yardımcı olacak, ihracatçılarımızı yönlendirecekler. Ticaret müşavirliklerimizi teknik olarak takviye edeceğiz. Hızlı bilgi akışını sağlayacağız. İhtiyaca göre gerekli yeni önlemleri alacağız. Bu konuda önümüzdeki dönemin çok verimli geçeceğine inanıyorum."
2023 hedefi 500 milyar dolar
Tic -Tak'ların birçok ülkede faaliyete girmesiyle birlikte ihracat ve müteahhitlik hizmetleri artışında daha olumlu gelişmeler yaşanacağına dikkat çeken Tüzmen, "2010 yılında 100 milyar dolarlık, 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracata kilitlendik" diye konuştu. Tic -Tak'larda TİM ve TOBB'dan temsilciler olacağını belirten Tüzmen, Tic-Tak'ların devlet, özel sektör birlikteliğinin örnek çalışmasını gerçekleştireceğini ifade etti.
Yapılacak çalışmaların, devlet-özel sektör işbirliğinin diğer alanlarda uygulamaya girmesine de olanak sağlayacağına inandığını aktaran Tüzmen, ihracatçıların bu konuda da Türkiye'ye önderlik edeceğini de söyledi.