İhracat toparlanamıyor, ağustosta da yüzde 30 gerileme

İhracat toparlanamıyor, ağustosta da yüzde 30 gerileme
İhracat toparlanamıyor, ağustosta da yüzde 30 gerileme

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi?ye Yüküsekova?da yöresel motiflerden oluşan bir halı hediye edildi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ağustos ayı ihracat rakamlarını, 'Demokratik açılımın ihracat bacağını oluşturmaya geldik' diyerek Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde açıkladı. Ağustos itibarıyla yıllık ihracat yüzde 24.4 geriledi. Ağustos ayı ihracatı ise 7.6 milyar dolara kadar çekildi

HAKKARİ - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ağustos ayı ihracatı, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29.80’lik düşüşle 7 milyar 670 milyon dolar oldu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ağustos ayı ihracat rakamlarını, Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.
Büyükekşi’ye göre, yılın ilk sekiz ayında ihracat yüzde 33.06 düşüşle 60 milyar 344 milyon dolar oldu. Ağustos ayı itibarıyla bir yıllık ihracat ise yüzde 24.41’lik düşüşle 97 milyar 730 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ağustotaki toplam ihracatının yüzde 83.81’ini gerçekleştiren sanayi grubunda, yüzde 32.64’lük düşüşle 6 milyar 428 milyon 279 bin dolarlık ihracat yapıldı. 

Hazır giyim başı çekti
İhracatın yüzde 13.17’sini oluşturan tarım alanında yüzde 2.35’lık azalışla 1 milyar 10 milyon 530 bin dolarlık, yüzde 3.02’sini oluşturan madencilikte ise yüzde 33.46 düşüşle 231 milyon 546 bin dolarlık ihracat rakamı elde edildi. Sanayi sektörü altbaşlığı altında yüzde 63.49 payla ilk sırada yer alan sanayi mamulleri içinde en büyük payı, yüzde 14.48 ile hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri alırken, taşıt araçları ve yan sanayi yüzde 14.06 ile ikinci sırada yer aldı.
Yüzde 10.53’lük pay sahibi demir çelik ürünleri ihracı ise yüzde 68.18 geriledi. Aynı dönemde ihracat artışı yaşanan sekiz sektör, yüzde 152.51 ile tütün, yüzde 44.29 ile kesme çiçek, yüzde 22.26 ile fındık ve mamulleri, yüzde 7.18 ile diğer sanayi ürünleri, yüzde 3,09 ile çimento ve toprak ürünleri, yüzde 2,75 ile zeytin ve zeytinyağı, yüzde 2.61 ile su ürünleri ve hayvansal mamuller, yüzde 0.78 ile de yaş meyve ve sebze oldu. Ağustos ayında ihracatında gerileme yaşanan ürünler arasında ilk sıraları, yüzde 68.18 ile demir çelik ürünleri, yüzde 37.54 ile değerli maden ve mücevherat, yüzde 33.53 ile deri ve deri mamulleri, yüzde 33.46 ile maden ürünleri aldı. 

1 milyarı iki sektör geçti
Ağustos ayında en fazla ihracat yapan sektör, 1 milyar 110 milyon dolar ile hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü oldu. Bunu, 1 milyar 78 milyon dolar ile otomotiv ve 933 milyon dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri takip etti. Geçen ay Türkiye ihracatında ilk 10 ülke ise Almanya, İngiltere, Irak, Fransa, İtalya, Rusya, ABD, Mısır, İspanya ve Çin olarak sıralandı. Sıralamada birinci ülke olan Almanya yüzde 10.44 ikinci sıradaki İngiltere yüzde 5.94 üçüncü sıradaki Irak ise yüzde 5.64 pay aldı.
Büyükekşi, yılın ilk 7 aylık verilerine göre AB üye ülkelerine olan ihracatın tüm ihracat içindeki ağırlığının yüzde 52’den yüzde 48’e gerilerken, Afrika ülkelerine yapılan ihracatımızın genel ihracatımızdaki payının yüzde 6’dan yüzde 11’e, Ortadoğu ülkelerine yapılan ihracatımızın payı yüzde 16’dan yüzde 17’ye çıktığını söyledi. 

‘Antibiyotiği temsil ediyoruz’
Türkiye’nin tüm bölgelerinin kalkınma hamlesi ve refahının teminatı olduğunu ifade eden Büyükekşi, şöyle konuştu: ‘“Biz buraya sayın Başbakanımızın başlattığı, sayın Cumhurbaşkanımızın desteklediği demokratik açılımın ihracat bacağını oluşturmaya geldik. Buradaki yaraları saracak, hasta bünyeyi onaracak antibiyotiği biz temsil ediyoruz. Umut ve ilaç bölgemizin ekonomisini geliştirecek, dinamik ihracattır. Büyük laflar etmeye gelmedik. Buraya eğer bu sorun çözülürse, büyük işler yapacağımızı söylemeye geldik.” Hakkâri’nin ihracat performansı başarılı
Komşu ülkelere gerçekleştirilen ihracatı, Doğu ve Güneydoğu illerinin başarılı atılımlarına borçlu olunduğuna dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, rakamların bu başarıyı net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade etti. Büyükekşi, yılın ilk yedi ayında Şırnak’ın yaptığı ihracatın yüzde 119, Mardin’in yaptığı ihracatın yüzde 34, Adıyaman’ın yaptığı ihracatın yüzde 29, Diyarbakır’ın yaptığı ihracatın yüzde 20, Kahramanmaraş’ın yaptığı ihracatın yüzde 4.5 arttığını vurguladı.   
Hakkâri’nin ihracatının ise yüzde 1 gibi ufak bir oranda gerilemesine rağmen, bu kriz ortamında ihracatını stabil tutabildiği için Hakkâri ilimizin performansını olumlu bulduklarını söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, “Günümüzde yaşadığımız krize benzer şartların yaşandığı 2001 yılında Hakkâri’nin ihracatı 4 milyon dolar iken, 2008 yılında Hakkâri’nin 181 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu son derece başarılı bir gelişim. Bölge illerimizin, bu kriz ortamında, ihracat açısından diğer illerimize göre daha başarılı sonuçlar almalarını son derece memnuniyetle karşıladığımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

‘Doğu’ya yatırım artmalı’
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Doğu ve Güneydoğu bölgelerine yatırım fırsatlarının geliştirilmesini ve ticari bağların arttırılması gerektiğini söyledi. Böylece bölgede refah artışının önünün açılacağını ileri süren Büyükekşi, demokratik açılımın bu amaçlara hizmet edeceğini vurguladı.
Mehmet Büyükekşi, Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, bu açılımın hem Türkiye’nin iç sorunlarını çözmede etkili olacağını, hem de Türkiye’yi bölgenin en önemli ekonomik ve siyasi aktörü haline getireceğine inandıklarını ifade etti.
(Radikal)