İhracata AB dopingi

İhracata AB dopingi
İhracata AB dopingi
Son iki aydır gerileyen ihracat Avrupa Birliği pazarındaki hareketlilik sayesinde eylülde yükselişe geçti. Aylık ihracat 11.4 milyar dolara ulaştı.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

DİYARBAKIR - Son iki aydır yüzde 5 seviyelerinde düşen ihracat sonbahara artışla girdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre eylülde ihracat Avrupa Birliği pazarında yaşanan yüzde 3 artışın katkısıyla yüzde 7,4 yükseldi ve 11 milyar 408 milyon dolar oldu.
TİM’in Diyarbakır’da dün açıkladığı verilere göre yılın ilk 9 ayında ihracat artışı yüzde 12,1, 9 aylık ihracat ise 111 milyar 463 milyon dolar. Son on iki aylık dönemde de ihracat yüzde 11,6 artarak 146 milyar 927 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracattaki toparlanmanın Avrupa Birliği’nden kaynaklı olduğuna dikkat çekti. AB’den iyi haberler geldiğini, büyük pazarlarda ihracat artışları yaşandığını ifade eden Büyükekşi, “Toparlanma sinyalleri alıyoruz. 8 ayda AB’ye ihracatımız yüzde 11 gerilemişti. Eylülde ise yüzde 3 arttı. En büyük pazarımız olan Almanya’ya ihracatımız yüzde 0,2 arttı. İngiltere’ye yüzde 13 ihracat artışı yakaladık. Bu rakamların, önemli bir toparlanmanın habercisi olduğuna inanıyoruz. Yavaş yavaş da olsa AB’ye ihracatımız bir toparlanma içerisine giriyor” diye konuştu.

‘Faiz indirilmeli’ İhracatın ve yatırımın önündeki engelleri süratle temizlemek gerektiğinin altını çizen Büyükekşi, ihracata tam ve koşulsuz destek vereceklerini ifade etti. Büyükekşi, “Merkez Bankası’nın faiz koridorunun üst bandında yaptığı 1.5 puanlık faiz indirimini, doğru bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra da Merkez Bankası’nın politika faizlerinin indirilmesi konusunda adım atmasını bekliyoruz” dedi

Bankalara açık çağrı  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, bankalara çağrıda bulunarak “Ey bankalar, 6’ncı bölgeye gelmek isteyen yatırımcıya negatif ayrımcılık yapmayın. 6’ncı bölgeye verilen teşviklere bana ne diyemezsiniz. Biraz vicdanlı olun. Diyarbakır’daki araziyi ipotekleme lüksünüz yok” dedi.

bigPara.com