İhracata destek geliyor

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ihracatın daha fazla desteklenmesi için bazı kararlar aldığını söyleyerek...

ANKARA - Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ihracatın daha fazla desteklenmesi için bazı kararlar aldığını söyleyerek, "Her ülke için olduğu gibi Türkiye açısından da ekonomik faaliyetlerin en önemli unsurlarından birisi ihracattır. Devlet ve ekonomik çarkın dönmesi ihracata bağlı. İhracat konjonktürel değil, sürdürülebilir olmalı. Türkiye de belli bir süreden beri uyguladığı politikalar itibarıyla ihracata dayalı sürdürülebilir bir kalkınma modelinin benimsemiştir. İhracatın desteklenmesi bakımından, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu kuruldu. Bu fonun kaynaklarını artırılması gerektiyor" dedi.
Çiçek temennilerinin ihracatla ithalatın denkliği hatta daha fazla ihracat olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Türkiye'nin dengeyi her zaman tutturması mümkün olmadı, ithalat lehine bir farklılık söz konusu ama burada ithal edilen malların yapısı önemli. İster Destekleme Fiyat İstikrar Fonu kaynaklarının artırılması, ister Eximbank'ın imkânlarının artırılması veya başkaca alınması gereken tedbirler mutlaka alınmak zorunda."
Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nda Türk Lirası'nın görüşülmesinin doğru olmadığına değinerek, şunları söyledi: "Kur, piyasa tarafından belirleniyor. Bir müdahale söz konusu olduğunda da bunun kararını Merkez Bankası vermektedir. Türk parası ile ilgili değerlendirme yapmadık, bu bizim görev alanımızın dışındadır. Aksine bir davranış kamuoyunu beklentiye sokar. Bu ekonomiye zarar verir. Bir müdahale söz konusu olduğunda da bunun kararını Merkez Bankası vermektedir. Türk Lirası'nın aşırı değer kazanmış olmasının ihracat açısından getirdiği bazı sıkıntıların olduğu zaman zaman tartışma konusudur. Bununla ilgili değerlendirmeler vardır. Ama Türkiye'nin kabul ettiği para politikasıdır. Bu noktada hükümetin yapacağı bir şey yok, Merkez Bankası kararları vermektedir."