İhracata 'eylül' iyi geldi

Türkiye'nin eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.4 artarak 6 milyar 971 milyon dolara yükseldi.

ANTAKYA - Türkiye'nin eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.4 artarak 6 milyar 971 milyon dolara yükseldi. Bu rakam şimdiye kadar aylık bazda yakalanan en yüksek ihracat rakamı olurken, eylül ihracatının lokomotifinin tarım sektörü olduğu belirlendi. Tarım ihracatındaki artış yüzde 46.4 oranında gerçekleşti.
Antakya'da düzenlenen bir toplantıyla eylül ayı ihracat rakamlarını açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, "İthalatta hızla yükselen artış trendi, 8 ayda 28.5 milyar dolarlık dış ticaret açığına neden olmuştur. Önümüzdeki tek seçenek üretim ve ihracattır" dedi. Satıcı, ihracatta alınan başarılı sonuçlarına dikkat çekerek, "Türkiye'nin ihracat artışı bir süreklilik göstermektedir. Ancak bu durum ihracatçının kârının, kazancının iyi olduğu anlamına gelmiyor" diye konuştu.
İthalat hızlı yükseliyor
İhracatçı ve üreticilerin önündeki engellerin kaldırılması, özellikle girdi maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla TİM olarak her türlü çalışmayı yaptıklarını vurgulayan Satıcı, şunları söyledi:
"Türkiye'de üretici ihracatçı olmak oldukça zor ama ithalatçı ve faizci olmak çok kolay görünmektedir. Çünkü, bu alanlar herhangi bir üretim maliyetine katlanmadan kâr edilen alanlardır."
Satıcı, ithalatta hızla yükselen artış trendinin, ağustos ayında 4.8 milyar dolar ve toplamda 8 ayda 28.5 milyar dolarlık dış ticaret açığına neden olduğunu vurgulayarak, ihracatın ithalatı karşılama oranının ise düştüğüne dikkati çekti. Satıcı, "Bu ithalat sadece hammadde ithalatı olarak görülmemeli, bu ithalat enerji, istihdam ve finansmanın da ithalatı anlamına gelmektedir. Dış ticaret açığının yüksek olması Türkiye'nin kaynaklarının yurtdışına çıkması anlamına geliyor" açıklamasını yaptı.
'Yüksek faizle ezmeyin'
Aşırı değerli Yeni Türk Lirası, ABD'de meydana gelen kasırga ve spekülatörlerin davranışları gibi nedenlerle uluslararası petrol fiyatlarındaki dalgalanmanın artırdığı girdi maliyetleri gibi faktörler sebebiyle ihracatçıların sıkıntıda olduğuna dikkati çeken Oğuz Satıcı, şöyle devam etti:
"İhracat rakamlarının imalat sanayi endeksi ve büyümeyle örtüşmesi dikkatle takip edilmesi gereken bir olgudur. Üretim ve ihracat birlikte ele alınarak buna göre politikalar geliştirilmeli. Ekonomik büyüme ile istikrarın teminatı olan üretim ve ihracat yüksek faizin altında ezdirilmemelidir." (dha, aa)
'Türkiye resmen taciz ediliyor'
Oğuz Satıcı, 3 Ekim'e adeta sayılı saatler kalmışken AB tarafında yaşanan gelişmelerin sadece kendilerini değil tüm dünyayı hayrete düşürdüğünü belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Belli ki birileri bu gerilimi sonuna kadar tırmandırmayı hedefliyor. Hiç şüphesiz planlı, programlı bir taktik izlenmeye çalışılıyor. Ancak, bunu o kadar irrasyonel, o kadar seviyesiz bir şekilde yapıyorlar ki Türkiye'yi masadan kalkıp gitmesi için resmen taciz ediyorlar. Türkiye, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başlayacaktır. Bu sürecin geri dönüşü kalmamıştır. Bu yoldan, Türkiye isterse dönülür. İsteğimiz dışında müzakereleri engelleyebilecek bir durum yok."
Lokomotif tarım sektörü
Eylül ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.4 oranında artarak 6.9 milyar dolara, 9 aylık ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.4 oranında artarak 53 milyar 524 milyon dolara yükseldi.
TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ihracattaki sektörel dağılım hakkında ise şu bilgiyi verdi: "Eylül ayı ihracatını taşıyan sektör olan, tarım ihracatında yüzde 16.8'lik bir paya sahip olan tarım sektörü ihracatındaki artış yüzde 46.4 oranında gerçekleşti."
Satıcı, eylül ayında Türkiye ihracatının yüzde 81.3'ünü gerçekleştiren sanayi sektörünün aylık ihracatında 16.2'lik bir artış yaşandığını ve ihracat rakamı 5 milyar 666 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurguladı. "Taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün ağustos ta izinler ve fabrika bakımları nedeniyle üretim yavaşlamasının ardından ihracatta 20.7'lik bir artış yakaladığını da aktardı.