İhracata kur dopingi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 7.5 aylık ihracatın 50 milyar doları, son 12 aylık ihracatın da 80 milyar doları aştığını açıkladı. Tüzmen yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta program hedefinin temmuz ayında, ihracatçıların ihracat hedefinin ise 16 Ağustos itibarıyla aşıldığını belirtti.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen 7.5 aylık ihracatın 50 milyar doları, son 12 aylık ihracatın da 80 milyar doları aştığını açıkladı. Tüzmen yaptığı yazılı açıklamada, ihracatta program hedefinin temmuz ayında, ihracatçıların ihracat hedefinin ise 16 Ağustos itibarıyla aşıldığını belirtti. Tüzmen, "Döviz kurlarında yaşanan yükselmeyle birlikte ihracat artışımız hızlandı. İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre yılbaşından beri 7.5 aylık ihracatımız 50.2 milyar doları, son 12 aylık ihracatımız da 80 milyar doları aştı" dedi.
Tüzmen, yılbaşından bu yana tarımsal ürün ihracatının 5.5 milyar dolara, toplam sanayi ürünleri ihracatının da 43.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Yeni Türk Lirası'nın (YTL) yeniden değerlenmeye başlamasının ihracatçıları sıkıntıya soktuğunu belirten Tüzmen, "Biz ihracatçılar için istikrarlı ve normal değerinde bir kur istiyoruz. Bunu ihracatmızı daha çok artırarak dış ticaret açığını ve cari açığı düşürmek için istiyoruz" dedi. Kurlardaki düşüşün ihracatçının zarar etmesine neden olduğunu anlatan Tüzmen, firmaların kârlı ihracat yapmaları için önlerini görmeleri gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin en fazla ihracat yapan sektörü olan hazır giyim ve konfeksiyonda döviz kurundaki artışla birlikte toparlanma yaşandığına işaret eden Tüzmen, son günlerde dövizde yaşanan düşüşün hazır giyim ve konfeksiyon ihracatına darbe vurmasından endişe ettiğini belirtti.
Hedef ihracatta ilk 10
Tüzmen, "Geçtiğimiz dönemde döviz kurlarında yapılan yanlışların bedelini
ağır ödedik. Şimdi aynı yanlışı bir kez daha tekrarlamamalıyız" diye konuştu.
İzmit'te 'KOBİ'lerin İthalat ve İhracattaki Yeri ve Geleceği' konulu toplantıya katılan Kürşad Tüzmen, "Şu anda ihracatta dünya 22'ncisi, ithalatta da 16'ncı ülke konumundayız. İhracatta ilk 10'a girmek istiyoruz. Türkiye'nin ihracattan başka çıkışı yok" dedi. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) Türkiye ihracatının yüzde 10'unu gerçekleştirdiğini ifade eden Tüzmen, 10 trilyon dolarlık dünya ticareti pastasından daha fazla pay alınabileceğini söyledi.
'Motosiklet ithalatı 1.6 milyon adede gidiyordu'
Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın ülke ayrımı yapmadan damping soruşturması açtığı, Bakanlar Kurulu'nun da motor hacmine göre 200-300 dolarlık teminat alınmasını kararlaştırdığı motosiklet ithalatının, önlem alınmasaydı bu yıl 1 milyon 632 bin adede kadar ulaşabileceği belirtildi.
Bakanlar Kurulu'nun kararına yol açan soruşturmanın, yerli üreticilerden Ramzey Motosiklet, Beldeyama Motorlu Vasıtalar ve Kuralkan Motorlu Araçlar'ın yaptığı başvuru üzerine açıldığı ifade edildi. Bu firmaların başvuru dilekçesinde motosiklet ithalatıyla ilgili tahminler yer aldı. Şirketler, 2004'te 117 bin olan motosiktet ithalatının 2005'te ise 311 bine ulaştığına dikkat çekti. Bu yılın ilk dört ayında 190 bin motosiklet ithal edildiğini belirten şirketler, önlem alınmasaydı sayının yılın tümünde 1 milyon 632 bine yükseleceğini ileri sürdü. Bu dönemde motosiklet ithalatına 106 milyon dolar ödendi.
(Radikal, aa)