İhracata parite kazığı!

İhracata parite kazığı!
İhracata parite kazığı!
Bakan Çağlayan, 11.8 milyar dolarlık mayıs ihracatının euro/dolar paritesi 1.23'e düşmeseydi çok daha yüksek olacağını söyledi.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

ANTALYA- Türkiye ’nin ihracatı mayısta Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerine göre yüzde 7,33 artarak 11.8 milyar dolara çıktı. Ancak ihracatı bekleyen en büyük tehlike dolar karşısında 2 yılın en düşük seviyesine inen euro. Avrupa , Türkiye’nin yüzde 41 pay ile en büyük pazarı. Euro/dolar paritesi 1.23’e indiği için ihracatçının kazık yediğini söyleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan “Parite düşmeseydi daha farklı ihracat rakamları konuşuyor olacaktık. Euroyla yapılan ihracatımız uluslararası kurumlarca dolara çevrilince kazık yiyoruz. 1 milyar euroluk ihracat 1 milyar 233 milyon dolar oluyor. Parite 1.35 iken 1 milyar 350 milyon dolar yapıyordu. Bugünkü paritenin durumu anormal, normal değil. Paritedeki her yüzde 10’luk düşüş yüzde 4,5 ihracat düşüşü yaratıyor. İhracat miktarı aynı ama parite kaybı yaşıyoruz” diye konuştu. 

İlk beş ayda yüzde 10 artış
TİM, ihracat verilerini Antalya’da açıkladı. Bakan Çağlayan’ın da katıldığı toplantıda açıklanan verilere göre nisanda düşüş gösteren ihracat yüzde 7,33 arttı. Otomotiv yine 1.6 milyar dolarla en yüksek ihracatı gerçekleştirirken elektrik-elektronik sektöründeki yüzde 22’lik artış ve 1 milyar dolar sınırını geçen ihracatı dikkat çekti. İlk beş aylık ihracat ise 10,31 arttı ve 59.8 milyar dolara yükseldi.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Avrupa ülkelerindeki sıkıntının sürdüğünü ancak nisanda yüzde 18 olan ihracat düşüşünün mayısta yüzde 6’ya gerilediğini belirterek yılın üçüncü çeyreğinden itibaren Avrupa’ya ihracatta toparlanma beklediklerini vurguladı.
Bakan Çağlayan ise Türkiye İstatistik Kurumu rakamları açıklandığında mayıs ihracatının 12 milyar doları geçeceğini dile getirerek TBMM’de önceki gece kabul edilen teşvik yasasının ise ilk bakanlar kurulu toplantısında yönetmeliklerinin çıkarılarak devreye gireceğini duyurdu. Çağlayan teşvik yasası ile artık ‘ne olursan ol gel’ denilmeyeceğini ve ileri teknoloji üretenlerin destekleneceğini kaydetti. 

Yeşil pasaportta sıkıntı var
Bakan Çağlayan çalışan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin şunları söyledi: “Yeşil pasaportta sıkıntı var. Önemli olan verdiğimiz pasaportun diğer ülkelerce tanınması. Mevcut yeşil pasaportların sayısı çok yüksek. Bu ortamda dağıtılacak yeni yeşil pasaportlar şu andaki yeşil pasaportun sağladığı avantajları sağlamayabilir. Mevcut halindeki sayısını azaltıp, kullanma imkânı ortadan kalkanlara ihracatçılarımıza o haklarını bırakmaları şeklinde çalışma yapabiliriz.”

bigPara.com