İhracatçı, Hutchison'la İzmir Limanı'na talip

TCDD'ye ait olan ve 49 yıllığına işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilecek olan İzmir Alsancak Limanı ihalesini, aralarında dünyanın en büyük limanlarını işleten uluslararası firmaların yanı sıra yerli firma ve kuruluşlar da yakından izliyor.

İSTANBUL - TCDD'ye ait olan ve 49 yıllığına işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilecek olan İzmir Alsancak Limanı ihalesini, aralarında dünyanın en büyük limanlarını işleten uluslararası firmaların yanı sıra yerli firma ve kuruluşlar da yakından izliyor. Son olarak Egeli ihracatçılar dünya devi Hutchison Whampoa Grubu ile ihaleye girme kararı aldı.
Hutchison, Mehmet Kutman'ın patronu olduğu Global Yatırım'ın içinde bulunduğu Hutchison Global Yatırım Holding Ortak Girişim Grubu işletmesi olarak ihale şartnamesi almıştı. İzmir Limanı'na teklif edilecek fiyatın 1 milyar doların üstüne çıkması bekleniyor. İzmir Limanı'nın işletme hakkının 49 yıllığına devredilmesi ve Rekabet Kurulu'nun İskenderun ve Mersin limanlarının işletme hakkı için düzenlenen ihaleleri kazanan Akfen-PSA Ortak Girişim Grubu'na sınırlayıcı hükümler getirmesi, Rekabet Kurulu'nun, İzmir Limanı için aldığı, "Düzenli hat taşımacılığı yapanlar ihaleye giremeyecek" kararı, ihaleye hazırlanan Arcas'ı zorda bırakarak ihaleyi ayrı bir öneme taşıdı.
Hutchison 41 liman işletiyor
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), limanı ihracatçılar adına işletmek istiyor. Bu doğrultuda Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık AŞ'yi kuran EİB, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile Hong Kong, Şanghay, Rotterdam ve Pusan gibi büyük limanları işleten Hong Kong merkezli çokuluslu şirket Hutchison Whampoa Grubu ile ortaklık kurdu. Grubun liman işlerini yapan Hutchison Port Holdings 20 ülkenin önemli 41 limanında faaliyette. EİB Başkanlar Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri ve Taşımacılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Servet Eröcal, ortaklıkta paylarının yüzde 15 olacağını, bu oranın yüzde 25'e kadar çıkabileceğini belirtti. Eröcal, "Amacımıza ulaştık. Yönetim kurulunda temsil hakkımızı aldık" dedi.
250 milyon dolarlık yatırım yolda
Hutchison'un İzmir Limanı için gerekli olan yatırım için söz verdiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Eröcal şunları söyledi: "Limanın kapasitesini iki misline çıkaracak yatırım yapılacak. Bu en az 250 milyon dolar demek. Limana büyük gemilerin girmesi sağlanacak. Bu çok önemli çünkü büyük gemi navlunları daha ucuz. Yatırım yapılmadığı için navlunlar çok yüksek. 40 bin ihracatçının malı buradan taşınıyor." İşbirliğiyle ilgili imza töreni pazartesi, Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Hutchison Holding'den Clemence Cheng, TİM Başkanı Oğuz Satıcı ve Ege İhracatçıları Birlikleri'nden Servet Eröcal'ın katılımıyla İzmir'de yapılacak.
İzmir'e kimler talip?
Türkiye'nin uluslararası alandaki en büyük kuruluşu Arkas Holding, limanın İzmirli işadamlarında kalması gerektiğini savunarak, Ege'deki tüccar ve sanayicilerle birlikte kurduğu Alsancak Liman İşletmeleri AŞ ile ihaleye katılma kararı almıştı. Ancak Rakabet Kurulu'na takıldı. Mersin Limanı ihalesini PSA-Akfen'e kaptıran Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai Ports Authority de İzmir Limanı ihalesine hazırlanıyor. 900 parça gemisi olan ve Güneydoğu Asya, Uzakdoğu ve Kuzey Avrupa'da önemli limanları işleten Japon NYK Line firması da İzmir Limanı ile yakından ilgileniyor.
Ayrıca İngilizlerin oluşturduğu bir konsorsiyumun, Hollandalı bir grubun, ABD'li bir denizcilik firmasının da ihaleye hazırlandığı belirtiliyor.