İhracatçı iyi başladı

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracat artışının sürdüğünü, 2005 yılı ocak ayının ilk 15 gününde ihracat artışının yüzde 39 olduğunu söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ihracat artışının sürdüğünü, 2005 yılı ocak ayının ilk 15 gününde ihracat artışının yüzde 39 olduğunu söyledi. Bakan Tüzmen, yaptığı açıklamada, geçen yıl aynı dönemde ihracatın 1 milyar 888 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, bu yıl ilk 15 günde ise 2 milyar 613 milyon dolar olarak gerçekleştiğini aktardı.
Bu yıl ihracatta hedeflenen 75 milyar dolarlık ihracata ulaşılacağını da vurgulayan Tüzmen, "Yılın ilk verileri çok umut verici. 1 Ocak-15 Ocak arasında ihracat artışımız 2004 yılı aynı dönemine göre, yüzde 39. Gerçi bu çok kısa bir süre ama yine de bir fikir veriyor. Bu dönemde tarım ürünlerinde ihracat artışımız yüzde 31.1, sanayi ürünlerinde ihracat artışımız yüzde 39.5, madencilik sektöründe de yüzde 76.6 oldu" diye konuştu.
'Heyecanı kırmayalım'
2004 yılı ihracatında yıldızlaşan sektörlerin, 2005 yılının ilk günlerinde de bu durumunu sürdürdüğünü anlatan Tüzmen, 1-15 Ocak tarihleri arasında otomotiv ve yan sanayisinde yüzde 118.9, makine ve aksamlarında yüzde 56.6, demir ve demir dışı metallerde yüzde 47.9, değerli maden ve mücevheratta yüzde 38.4, fındık ve mamüllerinde yüzde 69.7, yaş meyve-sebzede yüzde 49.6, ağaç ve orman ürünlerinde yüzde 40.3 ihracat artışı gerçekleştirildiğini vurguladı.
Olumsuz koşullara rağmen hazır-giyim ve konfeksiyonda ihracat artışının yüzde 17.8 olduğunu belirten Tüzmen, şunları söyledi:
"2005 dünyada rekabetin çok daha keskinleşeceği bir yıl olacak ama ihracatçılarımız bütün zor koşullara rağmen ihracata inançlarını yitirmiyor. Biz ihracatçıların sıkıntılarını çok iyi biliyoruz. İhracatımızın önünü açmak için adeta bir seferberlik yürütüyoruz. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Eximbank, İhracatçı Birlikleri hep beraber bir ihracat ailesi olarak koordineli bir şekilde çalışıyoruz, çalışacağız. 2005 yılında da rekorlar kıracağımıza inanıyorum. İhracatçılarımızın heyecanını kırmazsak Türkiye olarak büyük başarılara imza atacağız."
2005'te de Türk ihraç ürünlerinin tanıtımı için, ihracat heyetleri programlarını sürdüreceklerini ifade eden Tüzmen, 'Uluslararası mağaza zincirlerinin alım departmanları yetkililerini de, Türkiye'ye davet ederek ürünlerimizin kalitesini incelemelerini ve mağaza zincirlerinin raflarında daha çok Türk mallarına yer vermelerini sağlayacağız" açıklamasını yaptı.