İhracatçı rekor için pozitif ayrımcılık istedi

İhracatçı rekor için pozitif ayrımcılık istedi
İhracatçı rekor için pozitif ayrımcılık istedi
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılara pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini belirterek, "Büyüyen devlet bütçesinden ihracatçıların uluslararası rekabet gücü kazanması için daha fazla pay ayrılmalı" dedi.

Büyükekşi, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda, ekim ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yaptığı açıklamada, her ay ihracat rakamlarını farklı bir ilde açıkladıklarını, ihracatçıların heyecanını bizzat yerinde görme fırsatını yakaladıklarını söyledi.
İhracat rakamlarını açıklamayı, istatistiki bilgi vermenin ötesinde ihracatın gündemini Anadolu'ya, Anadolu'nun gündemini İstanbul 'a taşıdıkları için çok önemli bir etkinlik olarak gördüklerini ifade eden Büyükekşi, “Sivas, ihracatta atılım yapan illerimiz arasında ön sıralarda. Sivas, 2010 yılının ilk 9 ayında ihracatını yüzde 62 artırarak 41,5 milyon dolara yükseltti. Yıl sonunda 50 milyon dolar barajını da kolayca aşacak” diye konuştu.

2023 için büyeme hedefi 500 milyar dolar
Sivas'ın 2010 yılında kaydettiği başarıyı oldukça önemli bulduklarını dile getiren Büyükekşi, şöyle devam etti:
“Çünkü 2002 yılında Sivas'ın ihracatı sadece 8 milyon dolardı. 8 senede Sivas ihracatının geldiği nokta olumlu. Ancak, Türkiye 'nin coğrafi olarak en büyük ikinci ilinin ihracatı bu seviyelerde olmamalı. Sivas'ın potansiyeli çok daha yüksek. Mevcut büyüme hızı ile devam edilirse, 2023 yılında 350 milyon dolarlık bir hedefi yakalayabilir. Ama Türkiye'nin hedefi 500 milyar dolar ihracat. Sivas'ın hedefi de en azından 1 milyar dolar olmalıdır. Niye ihracat? Çünkü ihracat demek, üretim demek. İhracat demek, istihdam demek. İhracat demek, artan refah demek. Azalan işsizlik demek. İhracat demek şirketlerimizin rekabet güçlerini geliştirmesi demek.”

Hedef Suriye, İran ve Irak
Sivas'ın, komşu ülkelere daha fazla ihracat yapması gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, “Çünkü Türkiye son dönemde çok başarılı bir dış politika izliyor. Komşularımızla daha fazla yakınlaşmamız dış ticaret ilişkilerimizi geliştiriyor. Buradan üretip Gaziantep'e, Van'a, Mardin'e satmayı başarıyorsak aynı şekilde Suriye'ye, Irak'a, İran'a da satmayı hedeflemeliyiz” ifadesini kullandı.
Geçen hafta G-20 toplantısının Güney Kore'de düzenlendiğini anlatan Büyükekşi, “Bu toplantıdan ortaya çıkan sonuçlar önümüzdeki döneme ışık tutuyor. Bu toplantıya gelişmiş ülkelerde yaşanan sıkıntılar damga vurdu” diye konuştu
G-20 zirvesinde tüm gelişmiş ülkelere bu konuda önlem çağrısı yapıldığını ifade eden Büyükekşi, “Cari açık veren ülkelere olduğu kadar fazla veren ülkelere de çağrı vardı. Cari açık veren ülkelerin, cari açık seviyelerini sürdürülebilir seviyelerde tutmaları istendi” dedi.

Türkiye'nin moral gücü olmaya çalişiyoruz
Zirvede ele alınan konular hakkında bilgi veren Büyükekşi, şöyle konuştu:
“Netice itibariyle gerek ABD 'de, gerekse AB'de işler yolunda gitmiyor. Almanya haricinde AB ülkelerinin toparlanma süreci zaman alacak. Bütün gelişmeler ise ihracatımız açısından yüksek alarm düzeyinde çalışmayı gerektiriyor. Biz Türk ihracatçıları, hem gelişmiş ülkelerdeki sorunlara, hem de kurdaki tüm zorluklara rağmen Türkiye'nin moral gücü olmaya çalışıyoruz. Alternatif pazarlara yoğunlaşarak ülkemizin ihracatını, üretimini ve istihdamını sürüklemek istiyoruz. Tüm zorluklara rağmen bunu da başarıyoruz.”
Ülkedeki ortamı ihracatçı gözüyle değerlendirmek istediğini kaydeden Büyükekşi, “İhracatımız, ithalatımızdan daha düşük bir tempo ile büyüyor. Kurun mevcut seviyesi ithalatı cazip kılıyor. Üretimi ve ihracatı da olumsuz yönde etkiliyor” dedi.
Yılın ilk dokuz ayına ait dış ticaret verilerinin açıklandığını anımsatan Büyükekşi, 2010 yılı Eylül ayında ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 67,9'dan, yüzde 57,2'ye gerilediğini bildirdi.

Kanada’ya ihracat yüzde 144 arttı
Ekim ayı ihracat rakamlarına baktıklarında çok ilginç detaylar gördüklerini anlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
“Yılın ilk aylarında Irak ihracat artışımız durağandı, şimdi tekrar hızlandı. Rusya'ya ihracatımız yüzde 49, Birleşik Arap Emirlikleri'ne yüzde 70, İran'a yüzde 69, Suudi Arabistan'a yüzde 53, Suriye'ye yüzde 14 arttı. Bunun yanı sıra uzak pazarlarda ihracat başarımız artamaya devam ediyor. Ekim ayında ABD'ye ihracatımız yüzde 21, Çin'e ihracatımız yüzde 90, Kanada'ya ihracatımız yüzde 144, Japonya'ya yüzde 18 arttı.” (aa)

bigPara.com