İhracatçı yüklendi, Yılmaz bir adım geri atmadı

İhracatçılar sonunda Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile buluştu. Ancak ihracatçının kurla ilgili tüm isteklerini Durmuş Yılmaz ustalıkla savuşturdu

İSTANBUL - Merkez Bankası ’nın uyguladığı düşük kur-yüksek faiz politikalarına uzun süredir isyan eden ihracatçılar dün günü ilk kez Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile bir araya geldi. Ancak Yılmaz’dan umdukları ilgiyi göremeyen, kur konusunda söz almayı beklerken nasihat alan ihracatçılar, rotayı Devlet Bakanı Ali Babacan’a çevirdi. Önümüzdeki ayın ilk yarısında bir araya gelmek üzere Babacan’dan randevu talep
eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yönetimi, Babacan’a “Merkez Bankası’nın bu tutumu ve politikaları ile gidecek yol kalmadı” demeye hazırlanıyor. 
Geçmişte Yılmaz ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yönetimi birkaç kez bir araya gelmişti; ancak bu sefer ilk kez yaklaşık 100 ihracatçı Yılmaz’a aklındaki soruları sorma fırsatını buldu. 

‘Bizim sesimiz artık bir çağlık’
Yılmaz’dan önce söz alan ve ihracatçıların her fırsatta dile getirdiği sıkıntılarını bir kez daha tekrarlayan TİM Başkanı Büyükekşi’nin “Bizim sesimiz artık bir çığlık. Bunun çözümü sizde, gerekli tedbirleri alın” sözleri salondan alkış aldı. Ancak Büyükekşi’nin ardından kürsüye çıkan ve ihracatçılarla yüzleşen Yılmaz’ın ağzından çıkan ilk cümlelerle birlikte, ihracatçıların yüzü asılmaya başladı. “Söylediklerim sizi tatmin etmeyecek” diyerek daha en başta ihracatçıların yarasına merhem olmayacağını gösteren Yılmaz’ın verdiği mesajlar özetle şöyleydi: “Kur önemlidir ama paradigmamız değişmez.”

Durmuş Yılmaz topu hükümete attı
Toplantının basına kapalı bölümünde de tablo değişmedi; ihracatçılar şikayet etti, Yılmaz “Benim görevim fiyat istikrarı, yapacak bir şey yok” dedi. Toplantı sonrasında Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın yeni hiç bir şey söylemediğini ve tam bir bürokrat gibi davrandığını kaydederek “Bize verdiği mesaj şu: Benim işim fiyat istikrarını korumak, size hak versem de benim görevim öncelikle bu. Aslında böyle diyerek topu hükümete atıyor” dedi. (Radikal)